Posle skoro četiri decenije čekanja, Bošnjaci u Sloveniji će dobiti priliku da izgrade džamiju u Ljubljani. Neki razlog za promenu zvanične politike vide u novim gradskim vlastima, ali ima i drugačijih mišljenja.
Konačna odluka o izgledu i početku gradnje Islamskog kulturnog centra u Ljubljani treba da bude doneta sredinom ove godine.

Posle skoro četiri decenije čekanja, Bošnjaci u Sloveniji će dobiti priliku da izgrade džamiju u Ljubljani. Neki razlog za promenu zvanične politike vide u novim gradskim vlastima, ali ima i drugačijih mišljenja.
Konačna odluka o izgledu i početku gradnje Islamskog kulturnog centra u Ljubljani treba da bude doneta sredinom ove godine. Dugogodišnji spor oko gradnje džamije prekinuo je gradonačelnik Zoran Janković. On tvrdi da odluka o gradnji nema veze s predsjedavanjem Slovenije Evropskom unijom.
Uprava grada Ljubljane ponudila je Mešihatu Islamske zajednice novu lokaciju za izgradnju džamije u samom centru slovenačke prestonice. Zoran Janković je to lako objasnio: „Iz jednostavnog razloga što su Slovenci islamske vere bili važan faktor pri stvaranju naše nove države. I, ako svi koji veruju imaju svoj hram, onda to moraju imati i muslimani“.
„Dolaskom Zorana Jankovića na čelo grada, odnos prema muslimanima u Ljubljani potpuno se promijenio. Pre samo dvije godine, kada se raspravljalo o gradnji džamije na periferiji grada, i mediji i političari i narod bili su protiv“, podseća sekretar Islamske zajednice Nevzet Porić.
„Mislim da je priča o džamiji tada došla u pogrešno vrijeme. Intenzivna priča o gradnji džamije počela je nakon 11. septembra i mislim da je to dobrim dijelom uticalo na tu negativnu kampanju. Međutim, sada mi nemamo nikakvih primjedaba, tako da je to pitanje skoro pa riješeno“, rekao je Porić.
Na Islamskoj zajednici u Sloveniji sada je da od grada otkupi ponuđeno zemljište: 12.000 kvadratnih metara po ceni od 402 evra za kvadrat. U Sloveniji danas živi gotovo 50.000 muslimana, a najviše njih su Bošnjaci. Dobrostojeći privrednici među njima zasigurno će, nadaju se u Mešihatu, podržati gradnju Islamskog kulturnog centra u Ljubljani. Zemljište za tu namenu moglo bi na otkup biti ponuđeno već narednih meseci.
U međuvremenu, Mešihat će raspisati konkurs za idejno rešenje projekta. U gradskom uredu kažu da džamija treba da se uklopi u evropsku okolinu, u Mešihatu kažu da će taj uslov biti ispunjen. Izgradnja džamije u Ljubljani sporna je još od davne 1969, a razlog za naglu promenu politike grada prema tom pitanju u Mešihatu vide i u trenutnom predsedavanju Slovenije Evropskom unijom. Godina 2008. je, osim toga, Evropska godina interkulturalnog dijaloga.
„Ne može Slovenija promovirati dijalog, a ovamo zapostavljati jedan važan dio svoje zajednice s nemogućnošću izgradnje džamije“, kaže Porić. Gradonačelnik Janković tvrdi, međutim, da odluka o izgradnji džamije sa slovenačkim predsjedavanjem Evropskom unijom nema nikakve veze: „To je odluka grada Ljubljane, bila je predočena već 2006. i sada je samo faza realizacije. A Ljubljana je tolerantan grad koji se brine za sve vrste manjina“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari