Na Univerzitetu u Bufalu u Americi, pre 80 godina postojala su predavanja o braku i ljubavi. Na tim predavanjima jedan profesor tvrdio je da ljubomora nije ništa drugo nego zarazna bolest, piše Vreme.
Kursevi o braku i ljubavi su vrlo dobro bili prihvaćeni kod studenata. Lektori psihološkog instituta postavili su teoriju da ljubomora nije osećaj već zarazna bolest. Studenti su bili oduševljeni tom teorijom.
Profesori u Bufalu su utvrdili da je ta bolest izazvana opasnim bacilom koji treba pronaći. Studentima je pripala dužnost da pronađu taj mikrob.
Vreme istog dana piše o Keli Fonts iz San Franciska. Ona je pre 80 godina uradila ono što nijedna žena do tada nije. Javno je priznala da je najružnija žena na svetu.
“Ja sam najružnija žena na svetu. Moj nos je vrlo velik, imam klempave uši i krive zube. Uz sve to sam još i vrlo debela. Imam crnu mrtvu kosu i pege po licu. Kao što vidite, ja vrlo dobro vidim sve svoje mane i ne krijem da priznam svoju ružnoću”, napisala je Keli pre 80 godina jednom američkom modnom časopisu.
Posle tog pisma koje joj je donelo 100.000 dinara za neverovatnu iskrenost, modni časopis je preuzeo brigu na sebe da je dotera i ulepša. Posle nekoliko estetskih operacija i novih toaleta, niko nije mogao da prepozna ružnu Keli. Mesec dana kasnije u nju se zaljubio njen šef, piše list Vreme 1939. godine.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Istog dana 1939. godine Pravda piše o mladiću starom 130 godina.
Jedan mladić je radi podnošenja molbe za državnu službu morao da izvadi krštenicu. Kada mu je poštom stigla krštenica, on je odmah otišao i predao je sa ostalim dokumentima.
Prilikom predaje molbe, činovnik je primetio da nešto nije u redu. Na krštenici je pisalo “rođen 17. maja 1809. godine” i slovima “sedamnaesti maj hiljadu osamstotina devete godine.”
“Zar vi imate 130 godina?”, upitao je u šali činovnik mladića.
Mladić nije mogao biti primljen u službu jer je na krštenici pored brojeva, i slovima bio ispisan njegov datum rođenja. Postojala je mogućnost da se isprave i slova i brojevi ali bi to bilo rizično jer bi se posumnjalo da je krštenica falsifikovana.
Tako je mladić bio prinuđen da traži novu krštenicu, plaća ponovo taksu i čeka, piše Pravda na današnji dan pre 80 godina.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.