Zašto je Betoven posavetovao Vebera da ne napiše više nikad nijednu operu, ali i kako se jedan par iz detinjstva venčao posle 60 godina, saznajemo iz lista Pravda od pre 80 godina.
Uspazia Tombaki i Žan Lusides konačno su se venčali – nakon 60 godina, prenosi list Pravda.
Lusides, koji je bio ”zaljubljen do ušiju” u Tombakijevu, obećao joj je, još dok su kao deca išli zajedno u školu, da će je jednog dana oženiti. Međutim, kako se ona preselila sa svojom porodicom u Solun, a on ostao u Atini, prošlo je 60 godina dok se nisu ponovo, sasvim slučajno, sreli.
Ovaj susret desio se u jednom lokalnom restoranu, kada se “lepša polovina” vratila u isto naselje da poseti rodbinu, koja je tu ostala.
Kako “sada” oboje imaju 73 godine i udovci su, oni su odlučili da ispune svoje obećanje iz detinjstva.
Venčanje je proslavljeno u krugu mnogobrojnih unuka i praunuka, sa mladine i mladoženjine strane, prenosi dopisnik lista.
Na “današnji” dan, čuveni kompozitor Karl Veber komponovao je svoju prvu operu, koja je ostala upamćena po jednoj zanimljivoj anegdoti.
Ovaj kompozitor odlučio je da svoju partituru pošalje Betovenu, koji je već “tada” bio slavan, kako bi saznao njegovo mišljenje.
Betoven je poslao partiture nazad sa sledećim komentarom: “Ja vam savetujem da nikada više ne komponujete operu.”
Veber je bio strahovito razočaran i uvređen, a “nekoliko dana” nakon toga, kada je slučajno sreo Betovena na ulici, upitao ga je da li je zaista smatrao da je njegova opera toliko slaba.
“Naprotiv, po mom mišljenju ta muzika je toliko sjajna da sam pretpostavio da nikada više nećete komponovati bolju stvar”, odgovorio mu je tada kompozitor.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Neobična sudbina dve sestre i jednog brata iz sela kod Madrasa u Indiji, postala je “ovih dana” velika senzacija u svetu, prenosi list Vreme.
Dve sestre i jedan brat, odrasli su u selu trpeći svakodnevan podsmeh dece, dok jednog dana nisu odlučili da napuste rodni kraj i odu na hadžiluk.
Tada se sudbina najzad osmehnula ovoj nesrećnoj deci. U jednom hramu gde su prenoćili, grupa hadžija dočekale ih je svečano, proglasivši ih za inkarnaciju “Bamanavatara”, boga “kepeca”, koga je ceo taj kraj obožavao.
Oni se i “danas” nalaze u ovom hramu, i to kao – božanstva.
Prema želji kralja Faruha, egipatski parlament doneo je „juče“ odluku da će svi Egipćani, koji budu znali Kuran napamet, biti oslobođeni vojnog roka.
Kako je islamska sveta knjiga sastavljena od 114 glava, koje su mnogo duže od glava Biblije, vrlo je verovatno da će biti mali broj oslobođenih služenja vojske, komentariše dopisnik lista.
S druge strane u Južnoafričkoj Republici, sveštenik Vilkoks iz Velingtona položio je “prošlog meseca” diplomatski ispit na Filozofskom fakultetu u svojoj 77 godini.
Kako prenose, on namerava da i dalje nastavi studije.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.