Opštinski odbor Demokratske stranke Srbije (DSS) u Prijepolju raskinuo je koaliciju sa Novom Srbijom (NS).
Ova odluka lokalnog rukovodstva DSS motivisana je, ističu u Informativnoj službi stranke, nekorektnim ponašanjem dosadašnjeg opozicionog partnera, odnosno odbornika NS na poslednjoj sednici Skupštine opštine, zakazanoj po hitnom postupku i održanoj u večernjim satima poslednjeg dana septembra, kada je doneta odluka da se opština po prvi put zaduži kod poslovnih banaka u iznosu od 97 miliona dinara u cilju obezbeđivanja para za finansiranje pet investicija, za koje opozicija tvrdi da se radi o partijskim projektima vlasti i rasporedu stranačkog plena. Samo odbornici NS u lokalnom parlamentu Milan Gačević i Nebojša Minić ostali su u skupštinskoj sali iz redova opozicije tokom prebrojavanja prisutnih, čime su tada skupštinskoj vladajućoj većini, a i kasnijim glasanjem dali legitimitet da sednica počne, lokalni parlament izglasa dnevni red i donese odluku o zaduženju opštine Prijepolje.
O svom poslednjem političkom potezu odbornici Nove Srbije, a to je ono na što se najviše ljuti DSS, ni na koji način nisu konsultovali niti obavestili svog doskorašnjeg koalicionog partnera. Rukovodstvo odbora stranke Vojislava Koštunice u Prijepolju ocenilo je da su se „na ovaj način odbornici NS Gačević i Minić stavili u službu lokalne vlasti i time raskinuli koaliciju sa opozicionim DSS“. Vukosav Tomašević i Ljubomir Šuljagić, odbornici DSS, od sada će u lokalnom parlamentu delovati samostalno i zastupati isključivo stavove svoje stranke.
Milan Gačević, predsednik OO NS u Prijepolju na optužbe iznete u lokalnom parlamentu, a i u javnosti, da je izdao opoziciju koja ga jednodušno branila kada je na jednoj od ranijih sednica bio grubo „izveden“ od strane skupštinskog obezbeđenja zajedno sa partijskim kolegom Minićem sa zasedanja, odgovara da svi oni moraju da znaju da je on na čelu odbora partije koja ima svoje političke stavove. Međutim, on te stavove i sada, a što je radio i ranije u nekoliko navrata sa skupštinske govornice, obrazlaže ličnom ocenom i procenom da je u SO trebalo da bude drugačiji raspored sa stanovišta nacionalne pripadnosti odbornika. „Kada muslimani u Prijepolju budu postavili sve direktore i makli većinu Srba u ovoj opštini onda će da pokrenu postupak i smene predsednika opštine Dragoljuba Zindovića iz Srpske napredne stranke i to, kako je rekao, na način svojstven samo ovoj grupi ljudi. Ja sam Zindoviću dao kvorum da se održi skupštinska sednica po hitnom postupku i dok je on predsednik imaće moju podršku“, objašnjava svoje približavanje vladajućoj većini i predsedniku opštine Milan Gačević, koji je na maratonskom zasedanju kada je donet novi statut opštine neprekidno govorio tokom noći oko četiri časa i od novinara „zaradio“ epitet „prijepoljskog Kastra“.
Na Gačevićevo „uvođenje“ pitanja nacionalog skupštinskog i stranačkog sastava u parlamentarnu, neke partije i odbornici iz redova opozicije veoma su oštro, a iz vladajuće većine, „mlako“ reagovali.
– Mi u izjavi Gačevića nismo se našli ni prepoznali, kratko je rekao Šefket Šehović, predsednik Odborničke grupe Sandžačke demokratske partije koja u lokalnom parlamentu ima 18 odbornika i kojoj je, kao stranci sa najboljim izbornim rezultatom „pripadalo“ mesto predsednika opštine u Prijepolju, a koje je „trampom“ na partijskom vrhu ustupljeno Nikolićevim naprednjacima.
Safet Planić, odbornik opozicione SDA mišljenja je da bi Gačević trebalo veoma konkretno da kaže od kojih muslimana u skupštini, od stranke čiji je član, kako je rekao, sigurno ne, mora da brani predsednika opštine. Izudin Šantić iz Demokratske partije Sandžaka zalaže se da se SO ogradi od izjave Gačevića i moli ga da odbornike ne deli na Srbe i muslimane.
– Ja se ovde, bez obzira što sam Srbin, osećam sasvim bezbedno i ničim i ni od koga nisam ugrožen, kaže Zoran Reljić, odbornik Liberalno demokratske partije, a ponašanje Gačevića iz Nove Srbije na poslednjoj sednici i njegovo približavanje vladajućoj koaliciji vidi kao „političku trgovinu“. „Ovakvi politički trgovci upravo doprinose nestabilnosti regiona. Oni vrlo lako prodaju i granice ove zemlje i interese svih nas, nevezano za bilo koju veru i naciju“, rekao je Reljić i dodao da smatra da „predsedniku nisu potrebni drveni advokati i poštapalice poput Gačevića“.
Samo dan nakon što je u SO Prijepolje „otvorena“ priča o Srbima i Muslimanima, na kamenom zidu gradske pijace prema glavnoj, Valterovoj ulici pojavio se grafit na kome je velikim crnim slovima pisalo: „Gačo brani Srbe, a muftija Muslimane“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.