Lončar: Mogućnost svakome da zabrani darivanje svojih organa 1Zlatibor Lončar Foto: Zoran Miljević/FoNet

Predlog zakona o presađivanju ljudskih organa pruža mogućnost svakom punoletnom građaninu Srbije da zabrani darivanje svojih organa.

Takođe, pruža i mogućnost porodici da to uradi ukoliko se umrli član za života o tome nije izjasnio, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar, predstavljajući novi zakon u Skupštini Srbije.

Lončar je u parlamentu predočio da je jedna od novina predloženog zakona pojednostavljenje postupka davanja pristanka za presađivanje organa, uz izbegavanje nepotrebnih finansijskih troškova vođenja registra, a uvodi se i zabrana darivanja organa davaoca.

U slučaju malolentnika, predviđen je pristanak zakonskih zastupnika ili staratelja.

Lončar je izjavio da je osnovni razlog za donošenje novog zakona povećanje donacija organa i broja uspešno obavljenih presađivanja organa, uz smanjenje lista čekanja.

„Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi da se oblast presađivanja organa sistemski potpuno uredi, odnosno da se utvrde uslovi o postizanju standarda kvaliteta i bezbednosti ljudskih organa za presađivanje i uslova rada i načina organizacije zdravstvenog sistema, kako bi se postigla visoka zaštita ljudskog zdravlja“, rekao je Lončar.

On je podseto da je do sada važio Zakon o transplantaciji iz 2009. godine, koji je delimično u skladu sa evropskom regulativom te oblasti.

Lončar je ukazao da se, posle dugogodišnje loše prakse, novim zakonom detaljno definišu uslovi za donatorstvo u koje spadaju darivanje, testiranje, obrade, očuvanje, procena podobnosti davaoca organa, dodela i presađivanju.

Dodao je i da zakon donosi precizno definisanje zdravstvenih institucija i ustanova za obavljanje presađivanja i uzimanja organa.

Prema njegovim rečima, doneće se nacionalni program presađivanja organa sa jasnim procedurama i postupcima, uz jedinstven informacioni sistem, a nadzor nad sprovođenjem zakona ostaće u nadležnosti Uprave za biomedicinu.

Obrazlažući zakonski predlog o ljudskim ćelijama i tkivu, Lončar je naveo da je jedna od novina pojednostavljenje postupka davanja pristanka za primnenu ljudskih tkiva i izbegavanje nepotrebne troškove vođenja registra.

On je ukazao da važeći zakon nije definisao postojanje banke ljudskih tkiva, zbog čega one nisu ni formirane.

„Stvari se sad značajno menjaju, jer se predlogom zakona o ljudskim ćelijama i tkivima definiše koje zdravstvene ustanove mogu podneti zahtev za obavljanje poslova u toj oblasti, kao i koji su uslovi koje banke ljudskih tkiva treba da ispunjavaju“, kazao je Lončar.

On je predstavio i zakonski predlog izmena o psihoaktivnim kontrolisanim suptancama, koji, kako je rekao, predviđa osnivanje Centar za monitoring droga i zavisnosti od droga, s ciljem praćenja stanja i predlaganja mera, pošto je trenutno veliki problem nepostojanje nacionalnog sistema za prikupljanje podataka o ponudi i potražnji droga u Srbiji.

Lončar je skrenuo pažnju na akciju države za vreme Egzita „Muzika da, droga ne“, koja je, prema njegovoj oceni, postigla odlične rezultate.

Imali smo samo jedan ozbiljniji slučaj zbog kombinacije alkohola i psihoaktivnih supstanci, rekao je Lončar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari