Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da nije bilo propusta u lečenju mlade novinarke iz Novog Sada Marine Kovačev, koja je preminula od teške bolesti u Istanbulu.
Lončar je novinarima u Kliničko bolničkom centru Zvezdara izjavio da je povodom tog slučaja tražio izveštaj kako bi proverio o čemu se radi i da se nigde u dokumentaciji ne vidi da je bilo propusta.
Nažalost, dijagnoza je bila najmaligniji oblik tumora, od kojeg je preživljavanje jedan odsto od godinu do dve dana, rekao je on.
Lončar je rekao novinarima da je pacijentkinja primal terapiju koja se u tom slučaju daje u celom svetu.
Govoreći o tretmanu u bolnici, naveo je da je ona imala privatni broj telefona lekara koji ju je vodio, ako joj zatreba, a da mu je, kasnije iz Turske poslala poruku zahvalnosti.
Kako je dodao Lončar, nije bilo zamerki na njeno lečenje u ustanovi u Srbiji gde je lečena Marina Kovačev.
Sistem u Srbiji neće nikom davati lažnu nadu, naglasio je ministar.
Prema njegovim rečima, u pogledu dijagnoze i izvesnosti izlečenja stvari se prikazuju onakve kakve jesu.
Odgovarajući na pitanja, Lončar je rekao da ne kaže da nema problema u zdravstvenom sistemu Srbije, ali da on funkcioniše po pravilima.
Povodom tvrdnji lekara u Istanbulu da ona u Srbiji nije adekvatno lečena, on je rekao da javnosti iznosi činjenice, a da su navodi turskih lekara izneti u nameri da se prikažu stručnijim u odnosu na kolege u Srbiji, „da bi uzeli pare“.
„Mi naše građane nećemo da lažemo zbog novca“, naveo je Lončar i upitao: „Zašto je oni nisu izlečili?
Ako su ti lekari rekli da bi ona preživela da nije ovde lečena, a statistika kaže da na nivou celog sveta kaže da niko ne može da preživi, izjavio je Lončar.
Mediji su preneli pismo majke preminule novinarke Svetlane Bošković koja je pisala Lončaru, ukazujući na propuste zdravstvenog sistema u Srbiji, koji su, kako je navela, 10 meseci lečenja njene ćerke učinili „bolnim, nehumanim I teškim“.
Marina Kovačev preminula je 24. aprila nakon teške maligne bolesti na klinici u Istanbulu, a prethodno je lečena na Klinici za neurohirurgiju Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu, Klinici za radiologiju Instituta u Sremskoj Kamenici i u Beogradu, pošto joj je u junu 2017. Dijagnostifikovan tumor na mozgu. Od marta 2018. lečena je u bolnici u Turskoj.
Povodom slučaja „lažne doktorke“, koja je više od godinu dana bez lekarske diplome lečila decu u Službi pedijatrije sa neonatologijom Opšte bolnice u Vršcu, Lončar je rekao da je posle određenih nelogičnosti oko njene specijalizacije pokrenuta procedura da bi se izvršila kontrola i poručio da niko neće biti zaštićen.sle tog slučaja Lončar najavljuje veću budnost institucija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.