Velika Britanija planira da zatraži suvereno pravo nad ogromnom oblašću zabačenog okeanskog dna na Antarktiku, saznaje britanski Gardijan. UN inače polažu pravo na više od jednog kvadratnog kilometra okeanskog dna, i verovatno je ovo signal koji će ubrzati trku za teritorijom širom Južnog pola u najmanje eksploatisanom kontinentu u svetu.

Velika Britanija planira da zatraži suvereno pravo nad ogromnom oblašću zabačenog okeanskog dna na Antarktiku, saznaje britanski Gardijan. UN inače polažu pravo na više od jednog kvadratnog kilometra okeanskog dna, i verovatno je ovo signal koji će ubrzati trku za teritorijom širom Južnog pola u najmanje eksploatisanom kontinentu u svetu. Navodi Britanije kose se s duhom Antarktičkog ugovora iz 1959, čiji je potpisnik i Britanija. Ugovor je i sastavljen kako bi se sprečile svađe oko teritorije.
Iz Forin ofisa Gardijanu je rečeno da su prikupljeni i obrađeni podaci koji će biti dostavljeni UN, a kojima bi se produžilo pravo na eksploataciju nafte, gasa i minerala na 350 milja obalskog dela Južnog okeana. Sve ovo odražava napore Britanije da obezbedi buduće izvore za rezerve prirodnog gasa i nafte koje se smanjuju u narednim decenijama.
Međunarodni interes u eksploataciji nove granice na okeanskom dnu usledio je u trenutku kada se usled globalnog zagrevanja otapaju prethodno zamrznuta mora, ledeni bregovi, pa se velike svetske ekonomije takmiče za sveže energetske izvore. Ovog leta Rusija je bila predmet kritika jer je i ona zatražila deo dna Arktičkog okeana, dok i Francuska želi hiljade kvadratnih milja širom Nove Kaledonije na Pacifiku.
Britanska potraživanja na Antarkiku biće najkontroverznija jer se njihov zahtev za antarktičkom teritorijom poklapa sa zahtevima rivalskih zemalja Čilea i Argentine. Protokol o životnoj okolini koji zabranjuje sve aktivnosti vezane za minerale više nego naučna istraživanja dodat je 1991. u Antarktički ugovor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari