Britanski premijer Dejvid Kameron održao je juče u Edinburgu emotivni govor u kojem je Škotlanđane pozvao da na referendumu o nezavisnosti 18. septembra glasaju za celovito Ujedinjeno Kraljevstvo.

„Svoju zemlju volim više od svoje partije“, rekao je Kameron. Referendum o nezavisnosti je nešto mnogo više od izjašnjavanja o „prokletim torijevcima“, kazao je premijer, koji je u Edinburg došao u isto vreme kada i njegov zamenik, lider Liberalnih demokrata Nik Kleg i vođa laburista Ed Miliband, koji se takođe protive otcepljenju Škotske. Telegraf je ocenio da je Kameron govoreći pred odabranom publikom umalo zaplakao.

Prvi ministar Škotske i kolovođa pokreta za nezavisnost Aleks Salmond rekao je da se njegovim protivnicima ne može verovati, preneo je Bi-Bi-Si. Salmondova zamenica Nikola Stardžon rekla je da će narednih dana „Vestminster“ plašiti narod u Škotskoj kako bi glasali protiv nezavisnosti: „Ne dajte im da poljuljaju naše samopouzdanje. Budite jaki. Glasajte ‘da’ .“

Upitan da li bi njegovoj Konzervativnoj partiji bilo mnogo lakše da pobeđuje na nacionalnim izborima bez Škotske – odakle je u sadašnji saziv Parlamenta izabran samo jedan torijevac – premijer je odgovorio da mu je više stalo do države. „Moje brige za ovu zadivljujuću zemlju, za ovo Ujedinjeno Kraljevstvo koje smo zajedno izgradili, ogromne su. „Slomiće mi se srce ako se ova porodica naroda koju smo ujedinili – i zajedno smo uradili mnoge sjajne stvari – ako se ova porodica naroda rasturi“, izjavio je Kameron.

Kameron, Kleg i Miliband rekli su da su se „srčano“ složili da je bolje da opstane Ujedinjeno Kraljevstvo. Kameron je podvukao da je razlika između glasanja 18. septembra i glasanja na običnim izborima ogromna. „Ovo je odluka ne o narednih pet godina, već odluka o sledećem veku.“

Džon Mejdžor, bivši konzervativni premijer Ujedinjenog Kraljevstva, napisao je u autorskom tekstu za Tajms da će, ako se Škotska otcepi, ostatak države biti „neizmerno slaba nacija u svakom pogledu – moralnom, političkom, u svakom materijalnom aspektu“. On je kritikovao način na koji je Kameron „dozvolio“ da se održi referendum, kao i njegova obećanja da će Škotskoj dati više vlasti ne procenjujući pritom uticaj takve odluke na Englesku.

Medijski magnat Rupert Merdok je, kako navodi Gardijan, nagovestio da podržava nezavisnost Škotske.

„Ovo što danas vidimo je primer – tim Škotske protiv tima Vestminstera“, rekao je Aleks Salmond. Mediji ocenjuju da se London kasno setio da povede kampanju u Škotskoj tvrdeći da je vladu na to pokrenulo poslednje istraživanje javnog mnjenja čiji su rezultati pokazali da su pristalice nezavisnosti – prvi put otkad su se povodom referenduma ankete radile – u prednosti, doduše blagoj, u odnosu na one koji bi glasali protiv.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari