Biznismeni i kompanije koji su na crnoj listi Sjedinjenih Država zbog podrške režimu Roberta Mugabea deluju slobodno u Britaniji, uprkos tome što je premijer Gordon Braun kategorički rekao „što je dosta dosta je“ povodom situacije u Zimbabveu.

 Od ukupno 21 kompanije, koje je na crnu listu prošlog meseca stavio odlazeći američki predsednik DžordžBuš, njih 14 je bazirano u Britaniji, od kojih se dve nalaze na Ostrvu Man, jedna u Džersiju i jedna na britanskim Devičanskim ostrvima. Tri se nalaze u Demokratskoj Republici Kongo, na Floridi i u Zimbabveu. Visoko na listi navodnih Mugabeovih drugara koji su pod sankcijama američkog ministarstva finansija jeste i britanski biznismen Džon Bredenkamp.

Mugabe i njegove pristalice na razne načine opstaju na vlasti i žive u luksuzu dok narod njihove zemlje pati i umire od zaraznih bolesti i gladi. Oni priznaju da primaju pomoćod biznismena belaca, nekoliko njih imaju britanske pasoše, i brojnih kompanija sa sedištem u Londonu. Inostrani novac koji ovi ljudi donose u Zimbabve omogućava visokim zvaničnicima vladajuće Zanu-PF partije da kupuju jaku valutu po znatno nižoj vrednosti i na taj način ostvaruju dobit.

„Oni u osnovi kupuju pravi novac beskorisnim zimbabveanskim dolarima. Na taj način mogu da kupe automobile o kojima obični građani samo maštaju“, kaže jedan insajder.

Činjenica da neke britanske ili kompanije smeštene na tlu Britanije podržavaju režim u Harareu uzrokuju velike doze zabrinutosti. Prema izveštajima s početka godine zvaničnici Forin ofisa izražavli su bojazan jer je zimbabveanski ogranak Standard banke sa sedištem u Londonu narušio sankcije EU. Prema poverljivim izvorima, Forin ofis je tada zatražio od ministarstva finansija da pokrene „diskretnu istragu“ povodom toga da li su pozajmice Standrad banke zimbabveanskoj vladi prekršile sankcije Brisela.

Istovremeno, uprkos pozivima Mugabeu da podnese ostavku, Britanija nije uspela da preduzme bilo kakve mere protiv pojedinaca i kompanija koje rade u dosluhu s režimom u Harareu. „Finansijska i logistička podrška koju oni pružaju režimu u Harareu omogućava Mugabeu da sprovodi politiku koja ozbiljno narušava demokratske procese i institucije u Zimbabveu“, navode analitičari. Samo pre dve nedelje, Braun je pokrenuo svoj najžešći napad na Zimbabve. „Moramo čvrsto stati u odbranu ljudskih prava i demokratije i reći Mugabeu da je bilo dosta.“ Ipak, britanske sankcije režimu u Zimbabveu su znatno blaže od američkih i obično su uperene protiv zimbabveanskih političara i javnih ličnosti, od kojih niko naročito ne ugrožava britansku ekonomiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari