Avgust je po mišljenju stručnjaka odlučujuć mesec za donošenje odluke hoće li Evropa u rat, piše Vreme, dok Pravda prenosi detalje o potpisivanju sporazuma između Balkanskog sporazuma i Bugarske u Solunu.
Londomska štampa bavi se Solunskim sporazumom između država članica Balkanskog sporazuma i Bugarske. London ističe važnu ulogu Jugoslavije u iniciranju ovog sporazuma o pomirenju sa Bugarskom. Evropa ima pozitivne reakcije i odobravanje na ovaj događaj, ističe se u ovom broju Vremena.
Čitaoci su saznali pomalo bizarnu vest da je uhvaćen čovek koji je 20 godina živeo u šumi odvojen od zajednice, u jednom selu u Bosni.
“Javljaju iz Kreševa da se pre izvesnog vremena pojavio ‘divlji ’ čovek potpuno zarastao u dlaku sa ritama na sebi. Ovaj čovek je dolazio iz drugog sela ali je odmah kada bi mu se približili seljaci, bežao u šumu. Seljaci su tada izmislili jedan način da ga domame. Uzeli su nekoliko zdela u koje su sipali mleko i udrobili kore. ‘Divlji’ čovek je primetio jelo i pojurio prema zdelama, iz kojih je počeo da loče mleko. Juče su najzad uz pomoć žandarmerije seljaci uspeli da uhvate ovog ‘divljeg ’ čoveka i odveli ga u selo Inče. On zna da govori ali nikako neće da otkrije svoj identitet. Rekao je da ne zna kako se zove. Zna samo da je pre 20 godina otišao u šumu i od tada stalno živi po šumama.”
Prethodnog dana, jako nevreme je pogodilo Mostar. Kiša praćena grmljavinom, sevanjem i jakim vetrom pričinila je veliku materijalnu štetu. U jednom trenutku u Bjelom Polju, grom je pogodio hrast ispod koga se nalazilo stado ovaca. Od oko 500 sitne stoke, najveći deo je stradao. Uništeno je nekoliko kuća, grom je pobio dosta stoke a poginuo je najmanje jedan čovek.
Beogradski zološki vrt postao je bogatiji za pet retkih životinja, javlja Vreme. Na beogradsko pristanište stigao je brod sa zanimljivim tovarom. U pet sanduka bile su smešteni: nilski konj, ženka zebre, divlja svinja, američki pacov, tri ovce i ovan iz Afrike.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Na krajnjem istoku postoji opasnost od novog velikog rata između Rusije i Japana, piše Pravda.
Pravda donosi savete za ljubitelje cveća, kako da ubrano cveće što duže traje. Važno je da ono bude ubrano ujutru, kada ima najveći procenat vlage, najbolje između četiri i pet sati ujutru. Voda mora biti sveža, a prilikom menjanja drške treba podrezivati. Lišće u vodi jako brzo truli pa ga zato ne treba držati na drškama. Uz to drveni ugljen ili malo soli mogu suzbiti prevelik razvoj bakterija u vodi.
Majka koja je ubila svog sina, na sudu se pravdala rečima „Ja sam ga rodila, ja imam pravo da ga ubijem“. Nakon svakodnevnih žučnih rasprava u selu Miljeviću, tog dana sin je majci udario šamar. Jako uvređena ovime, na spavanju ga je nekoliko puta oštricom sekire udarila u glavu, a nesrećni mladić je stradao.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.