Prema zvaničnim rezultatima parlamentarnih izbora u Belorusiji, opozicione stranke nisu dobile nijedan poslanički mandat. Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) saopštila je juče da izbori u Belorusiji nisu ispunili demokratske standarde uprkos manjim poboljšanjima. U izveštaju posmatračke misije OEBS navodi se da je glasanje „generalno sprovedeno dobro“, ali da je proces „značajno pogoršan tokom brojanja glasova“. Posmatračima nije bilo omogućeno da prate brojanje glasova u 35 odsto slučajeva, a na glasačkim mestima „uočili su slučajeve namernog falsifikovanja rezultata“.

Opozicioni aktivisti u Belorusiji zahtevali su od SAD i Evropske unije da ne priznaju rezultate izbora na kojima su pobedu odnele pristalice predsednika zemlje Aleksandra Lukašenka, koji je obećao da će izborna trka ispuniti međunarodne standarde. Zvaničnici Izborne komisije tvrde da su izbori bili slobodni i fer iako prema rezultatima iz svih 110 izbornih okruga niko od 70 opozicionih kandidata nije osvojio ni jedno mesto u parlamentu.

Svih 99 mesta u parlamentu pripalo je provladinim kandidatima, rekli su zvaničnici. Samo je 11 mesta ostalo nepopunjeno. Opozicione grupe takođe su saopštile da im nije bilo dozvoljeno da nadgledaju izbore. One su, takođe, navele da je glasanje unapred, koje je započeto u utorak, pružilo vladi priliku da vara na izborima. Vlasti, međutim, negiraju ovakve optužbe. „Ne možemo da kažemo da je opozicija poražena na izborima pošto izbora zapravo nije ni bilo“, izjavila je Valentina Svjatskaja, predstavnica opozicije.

S druge strane, šef Centralne izborne komisije Lidija Jermošina je rekla: „Opozicija izlazi iz mode.“ Ona je dodala da je više od 75 odsto glasača izašlo u nedelju na izbore i da je izborna trka ispunila sve međunarodne standarde. Beloruski lider je oslobodio nekoliko pripadnika opozicije koje Zapad smatra političkim zatvorenicima i obećao da će izbori biti pošteni kao nikada do sada. Kandidatima opozicije je dozvoljeno da učestvuju u izbornoj trci za razliku od izbora pre četiri godine kada im je čak bilo zabranjeno da se kandiduju. „Ukoliko izbori prođu glatko, Zapad će priznati Belorusiju“, rekao je Lukašenko, kome je zabranjeno da putuje u zemlje članice EU i SAD, nakon što je glasao. Evropske i američke diplomate su izjavile da bi sankcije beloruskim kompanijama mogle biti ukinute ukoliko izbori prođu dobro.

Smatra se da nastojanje Lukašenka da popravi odnose sa Zapadom ukazuje na bojazni Belorusije u vezi s tim koliko može da se uzda u susednu Rusiju, koja je smanjila količine nafte i gasa koje izvozi u ovu zemlju, a uz pomoć kojih je Minsk održavao ekonomiju. Aleksander Kozulin, vodeći član opozicije i jedan od zatvorenika oslobođenih proteklog meseca, izjavio je u nedelju da Zapad ne treba da „zatvori vrata“ vladi Belorusije iako izbori nisu pošteni. Međutim, nakon što su rezultati objavljeni, zvučao je ogorčeno. „Lukašenko lično je zatvorio vrata koja je Zapad pokušavao da mu otvori“.

„Pozorište s jednim glumcem i dalje postoji u Belorusiji“, rekao je Sergej Kaljakin, komunistički lider udružen sa opozicionim grupama. „Zapadu će biti teško da pogazi principe i prizna izbore“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari