Lutrija može da pomogne, ali važne su i kampanje 1Foto: EPA-EFE/ DIMITRIJE GOLL

Vašington, Njujork, Ohajo u SAD, Slovačka i Poljska u EU neke su od država koje su prethodnih meseci pokrenule lutriju na kojoj mogu da učestvuju samo vakcinisani građana.

Nagrade su milionske, a cilj da se podstakne što veći broj ljudi da primi vakcinu. Nešto slično najavio je i predsednik Aleksandar Vučić u Srbiji.

Prvi rezultati istraživanja o efektima lutrije na povećanje broja vakcinisanih međutim nisu ohrabrujući. Tako je početkom jula u naučnom časopisu JAMA objavljen rad o efektima lutrije za vakcinisane u Ohaju, koji je pokazao da nije došlo do porasta broja vakcinisanih zbog organiznizovanja ovakve nagradne igre (videti okvir).

Iskustvo Ohaja ne može se do kraja preslikati na Srbiju zbog niza razlika, pa ostaje otvoreno pitanje da li bi i u kolikoj meri nagradne igre za vakcinisane doprinele podizanju stope vakcinacije na ovom području.

Sagovornici Danasa veruju da bi lutrija mogla da ima efekta, i da stoga ne treba odbacivati takvu inicijativu. Oni ipak i upozoravaju na moguće kontraefekte.

Doktor Dragoslav Popović, konsultant za javno zdravlje, navodi da ovakva mera može da stvori pogrešna očekivanja kod građana.

– Moramo izbeći plaćanje ljudima da se vakcinišu ili bilo kakvu drugu meru koja izgleda kao plaćanje, kako se ne bi stvorila atmosfera u kojoj građani pri svakoj vakcinaciji očekuju neku novčanu nagradu. Država je dužna da obezbedi vakcine, i da pruži informacije koje će omogućiti građanima da donesu informisanu i dobru odluku za sebe. Naš krajnji cilj treba da bude da osoba sama prihvati vakcinaciju, kao takvu i dalje je kasnije promoviše, kaže Popović. On dodaje da je ipak činjenica da kod značajnog broja osoba sama informacija nije dovoljna.

– Za njih je potrebno napraviti dodatni podstrek, ali ti motivacioni faktori treba da budu različiti i prilagođeni različitim grupama građana, ističe Popović.

Međutim, sociolog Aleksej Kišjuhas, profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, i socijalni psiholog Dragan Popadić, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, saglasni su u oceni da bi lutrija za vakcinisane vrlo verovatno dala neki pozitivan efekat.

– Na prvu loptu, inicijativa poput lutrije mi deluje razborito. Štaviše, građani Srbije su neobično skloni igrama na sreću, kladionicama itd., što jeste karakteristično za siromašnija društva. Verujem da je najveći deo građana koji je želeo da se vakciniše već vakcinisan, pa čak i veliki deo neodlučnih i koji se na vakcinu odlučuju mahom zbog olakšanih putovanja. U tom smislu, treba biti oprezan i razmisliti da li ovakva mera dolazi kasno, kaže Kišjuhas, dodajući da treba uzeti u obzir i mogući kontraefekat u vidu namernog odbijanja vakcinacije zbog doživljaja da se radi o „potkupljivanju“.

Ipak, kako kaže, „ako ovakva inicijativa može da doprinese tome da i pet odsto onih koji do sada nisu primili vakcinu, to učine, verujem da je opravdana“.

– Sve to naravno pod uslovom da ne postoji nikakva korupcija u vezi sa obezbeđivanjem novca za takvu nagradnu igru i da novac koji se izdvoji ne bude u nekim milionskim sumama, jer se onda postavlja pitanje opravdanosti izdvajanja tolikog novca za lutriju umesto izdvajanja sredstava za edukativne i slične programe kojima bi se takođe moglo uticati na neodlučne da prime vakcinu, dodaje Kišjuhas.

Sličan stav ima i socijalni psiholog Dragan Popadić, koji takođe navodi da ne bi trebalo ovaku najavu unapred odbacivati.

– Verovatno da ovakva mera može da ima nekog efekta i ne bi je trebalo odbacivati unapred, ako na taj način može da se dođe do većeg broja vakcinisanih i povećanja opšte sigurnosti. Činjenica je da postoje i druge mere u vidu edukacija ili kampanja koje su nam takođe potrebne. Bilo bi dobro raditi na različitim frontovima tako da postoje i jedne i druge inicijative, ističe Popadić.

Osim najave da će lutrija za vakcinisane biti organizovana, predsednik Vučić nije govorio o detaljima ove mere.

Šta je sa pravima vakcinisanih?

Dragoslav Popović kaže da pri određivanju privilegija za vakcinisane postoje dve strane medalje – jedna se tiče prava nevakcinisanih i nemogućnosti njihove diskriminacije a druga prava vakcinisanih, o čemu se ne vodi dovoljno računa. „Nevakcinisani nemaju pravo da uvećavaju zdravstveni rizik za druge građana kada vakcine već postoje i svima su dostupne“, kaže Popović.

Kako bolje upotrebiti novac

Istraživanje o efektima lutrije za vakcinisane objavljeno je 2. jula pod nazivom „Lottery-Based Incentive in Ohio and COVID-19 Vaccination Rates“ u časopisu Jama. Jedan od autora istraživanja Alen Volki, profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Bostonu, naveo je da su rezultati istraživanja ukazali na to da lutrije koje organizuju pojedinačne države „imaju ograničenu vrednost u povećanju stope vakcinisanih“. „Stoga bi sredstva uložena u lutrije za vakcinisane možda bila bolje upotrebljena za programe koji se bave razlozima zbog kojih građani oklevaju da prime vakcinu i niskom stopom vakcinacije“, naveo je Volki.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari