Gradonačelnik Moskve Jurij Lužkov u svojoj najnovijoj knjizi pod naslovom „Voda i mir“ (dosad je objavio dva romana o ljubavi i Kurilskim ostrvima) oživljava ideju o realizaciji grandioznog plana iz sovjetske ere da se vode sibirskih reka preusmere za navodnjavanje polja pamuka u centralnoj Aziji.
Na koricama knjige objavljena je fotografija Staljina nagnutog nad mapom Sovjetskog Saveza, dok se u pozadini vidi propagandni pano s parolom „Pobeda nad sušom“.
U saopštenju za medije kabineta gradonačelnika kaže se da je „projekt koji je nepromišljeno stavljen ad akta na početku Gorbačovljeve perestrojke jednistven megaprojekt države i biznisa“. Lužkov je svoju najnoviju knjigu od 170 stranica predstavio u utorak u svom kabinetu, ali novinarima nije bilo dozvoljeno da postavljaju pitanja, izvestio je dnevnik Komersant. „Projekt bi nam otvorio mogućnost da prodajemo vodu zemljama centralne Azije“, izjavio je Lužkov.
Ideja o preusmeravanju voda sibirskih reka ozbiljno je razmatrana nakon Drugog svetskog rata, a u vreme vladavine Leonida Brežnjeva tokom 1970-ih uložena su velika sredstva u istraživanja. Suočen sa snažnim protivljenjem stručnjaka Centralni komitet KPSS odlučio je 1986. da se obustave svaka dalja istraživanja.
Gradonačelnik Moskve je inače dugogodišnji zagovornik te ideje. Lužkov je 2002. poslao pismo tadašnjem predsedniku Vladimiru Putinu u kojem se založio da se izgradi kanal dug 2.500 kilometara od Kanti-Maniska do centralne Azije preko Kazakstana. Predsednik Kazakstana Nursultan Nazarabjev i njegov uzbekistanski kolega Islam Karimov podržali su ideju.
Stručnjak Grinpisa Mihail Krejndlin ocenio je plan kao „apsolutnu ludost, čak i kriminalni projekt.“ Sovjetski irigacioni projekti u centralnoj Aziji stvorili su potpuno mrtve teritorije. Pravimo istu grešku, pesak će jednostavno upiti vodu“.
Federalna agencija za vodene resurse i istaknuti naučnici protive se takvom planu, tvrdi Krejndlin. „Ne verujem da će vlasti ići tako daleko i podržati projekt“. Predstavnik Ministarstva za prirodne resurse odbio je da komentariše Lužkove ideje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.