Dunav produkcija iz Novog Sada, osnovana svega nekoliko dana nakon objavljivanja medijskih konkursa, u većini gradova i opština u Vojvodini dobila je ukupno nešto više od 13,5 miliona dinara, pokazuje istraživanje subotičkog portala Magločistač.
Projekti Dunav produkcije podneti su na najvećem broju konkursa i samo u jednom slučaju nisu dobili podršku, dok su u većini od 30 okončanih konkursa dobili podršku od 150.000 do milion i po dinara, navodi Magločistač.
Sadržaje koje planira da proizvodi kroz realizaciju ovih projekata Dunav produkcija će plasirati u novosadskom listu Dnevnik čiji je vlasnik Novosadska televizija, koja je do sada prihodovala po konkursima 18,2 miliona dinara.
Novinar portala 021.rs Zoran Strika rekao je da je ovakav način sufinansiranja medija postao upravo jedan od alata kako bi vlast legalnim putem prebacila novac građana na račune provladinih, mahom tabloidnih, medija.
„Prosto je neverovatno da se novac u ogromnim količanama sipa u medije za koje se utvrdi da u velikom broju slučajeva krše Kodeks novinara Srbije. Međutim, čak i ukoliko se ne bismo držali striktno kodeksa i samo kada bismo prelistali te medije, lako bismo uvideli da njihova svrha nije informisanje u najvećem delu, nego propaganda“, naveo je Strika.
Prema njegovim rečima, Dunav produkcija je nastavak saradnje Dnevnik Vojvodina Presa, izdavača novosadskog Dnevnika, sa produkcijama u Vojvodini.
„Prvo je bila Panonija medija, potom DVP Digital i DVP Produkcija, koje su Dnevnikove ćerke firme, registrovane na istoj adresi na kojoj se nalazi i Dnevnik. Ove godine, tu je Dunav produkcija. Svi su oni svoje projekte realizovali u Dnevniku, ali mislim da postoji opravdana sumnja da je veći deo novca koje su te produkcije dobijale završavao na računima Dnevnik Vojvodina Presa”, objašnjava Strika.
Urednica portala Raskrikavanje Vesna Radojević ocenila je da Srpska napredna stranka opstaje zahvaljujući neprofesionalnim i pristrasnim medijima i dodala da je bilo očekivano da će stranka budžetskim novcem finansirati medije koji im pomažu.
Prema njenim rečima, kod dodele novca na konkursima nema govora o vođenju računa o javnom interesu, jer u suprotnom novac ne bi dobijali „šampioni u proizvodnji lažnih vesti“, a to su tabloidi.
Urednik portala Autonomija na mađarskom jeziku Čaba Presburger kazao je da je očigledno da se projektno sufinansiranje, naročito na lokalu, zloupotrebljava.
S obzirom na višenacionalnost Vojvodine, analiza okončanih konkursa pokazuje da manjinski mediji ili nisu uopšte dobili podršku, ili su je dobili u procentualno manjem iznosu u odnosu na učešće u strukturi stanovništva, naveo je Magločistač.
„Ono što se dešava sa lokalnim konkursima je prava farsa i bezobrazluk, da se lako može zloupotrebiti i proturiti po toj osnovi sve i svašta, bez obzira na kvalitet. Više niko i ne krije da su rezultati namešteni, a da novac koji je namenjen za kvalitetne medijske sadržaje, raspodeljuju među nekoliko regionalnih igrača koji su bliski vlasti. Ne radi se tu posebno o diskriminisanju manjinskih medija – manjinski mediji su tu samo kolateralna šteta. Strada pravo novinarstvo“, rekao je Presburger.
Magločistač je naveo da na medijskim konkursima, osim samo u jednom slučaju, novac dobijaju mediji povezani sa Vladanom Stefanovićem, koji se povukao imenom i prezimenom iz zvaničnog vlasništva u medijima koji su deo VTV grupe – Radio Subotica, Televizija Subotica, Bečej, Novi Bečej, Bačka Vrbas i listovi Magazin Dani Subotica i Novobečejski dani.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.