Majić: Od predsednika sam saznao da idem u Ambasadu SAD po mišljenje 1Sudija Miodrag Majić Foto: Stanislav Milojkovic

Miodrag Majić, sudija Apelacionog suda u Beogradu i predsednik UO Centra za pravosudna istraživanja u kratkoj izjavi za Danas je istakao da ne želi da preko medija odgovara predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na opasku da „po mišljenje ide do nekih ambasada“.

Ja sam od predsednika saznao da idem u Ambasadu Amerike po mišljenje. Jedino što mogu da kažem je da sam, kao građanin, ne kao sudija, zabrinut zbog takvog načina komunikacije – parafrazirao je Majić za Danas svoj današnji tvit.

Predsednika Vučića je isprovocirala prethodna Majićeva izjava za Danas u kojoj je istakao da povećanje krivičnih sankcija, bez drugih mera, ne dovode do smanjenja kriminaliteta i da su iste mere pokušavale i prethodne izvršne vlasti. Upitan da to prokomentariše, Vučić je ignorisao iznete argumente i opredelio se za vređanje sudije Majića i lista Danas.

„Kako ste ga pogodili odmah? Ne možete nikog drugog ni da čitate, pošto ne silazi sa Šolakovih i Đilasovih medija. Bogom dan da soli pamet, a prvo svrati do nekih ambasada da mu oni kažu šta da misli o tome. Pa se on onda pojavi da nam objasni sta misli o tome“, kazao je predsednik.

Danas je pokušao da sazna da li će Visoki savet sudstva reagovati na predsednikove izjave, ali do zaključenja ovog broja našeg lista njihovi odgovori nisu stigli. Komentar smo uspeli da dobijemo od Dragane Boljević, predsednice Društva sudija Srbije, koja je navela da izmene zakona koje je predsednik najavio zahtevaju ozbiljnu, stručnu raspravu u kojoj bi učestvovali ne samo oni koji direktno sprovode krivično pravo, već i ugledni profesori prava, kao i kriminolozi i penolozi.

– Važno je da se predstavnici vlasti u ovoj debati fokusiraju na argumente, a ne na diskvalifikaciju ljudi – navodi za Danas Dragana Boljević. Ona je naglasila da vlast treba „dobro da razmisli“ o merama koje će da usvoji, pošto kako navodi, usvajanje kazne doživotnog zatvora bez mogućnosti pomilovanja bi mogla da otvori pitanje budućeg članstva Srbije u Savetu Evrope.

Čitava polemika usledila je nakon što je predsednik Vučić 12. januara na konferenciji za medije najavio reformu krivičnog zakonodavstva. Mere će, istakao je Vučić, između ostalog podrazumevati drastično povećanje sankcija za krivična dela sa elementima nasilja uključujući i uvođenje doživotnog zatvora, uvođenje oštrijih kazni za povratnike i vremensko oročenje trajanja postupka na dvanaest meseci. Radna grupa za izradu nacrta ovih izmena formirana je 31. decembra 2018. godine, a njom predsedava profesor prava Zoran Stojanović.

AKV: Vlast da ne komentariše rad pravosuđa

Advokatska komora Vojvodine (AKV) ukazala je da učestala pojava da najviši predstavnici izvršne vlasti komentarišu presude i postupanja sudija, odnosno javnih tužilaca predstavlja „pretnju za nezavisnost sudstva“. „Ukazujemo da se na taj način negativno utiče na nezavisnost sudstva u pojedinačnim određenim sudskim predmetima, kao i da takve izjave dovode do loših posledica po vladavinu prava u Srbiji“, piše u saopštenju Advokatske komore Vojvodine.

D. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari