Predsednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa” Munira Subašić, koja je prisustvovala izricanju presude u Vrhovnom sudu u Hagu izjavila je da je reč o diskriminaciji nad žrtvama koje su Мuslimani.
Subašić je naglasila i da to pokazuje licemerje vojnika i države koja je odbila da zaštiti sve koje je mogla, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Vrhovni sud u Hagu odbio je žalbu udruženja „Majke enklave Srebrenica i Žepa“ na prvostepenu presudu i potvrdilo da je država Holandija odgovorna za smrt 300 muškaraca i dečaka koje su snage Vojske Republike Srpske deportovale iz baze holandskog kontingenta UN u Potočarima 13. jula 1995. godine.
Advokat žrtava Semir Guzin za Radio Slobodna Evropa kaže da je presuda katastofalna.
„Uvažena je žalba Holandije i prvostepena presuda preinačena na način da jeste utvrđena odgovornost za oko 300 muškaraca koji su bili unutar baze u Potočarima, ali visina štete je određena u procentu od 30 posto. Vrhovni sud smatra da su ti muškarci imali šansu od 30 posto da prežive i da su ih holandski vojnici zadržali u bazi“, rekao je Guzin.
„Nisu dali da ljudi uđu i nek dođu eksperti iz celog sveta pa neka vide da je u bazu moglo stati i 50.000 ljudi, ali oni to nisu dozvolili“, rekla je Munira Subašić.
„Učestvovali su u silovanjima, skrivanju hrane. Međutim, uz sve to neka ostane zabeleženo da su ih majke tužile i da su na kraju makar neku odgovornost utvrdili“, dodala je ona.
Kao i u prvostepenoj presudi, Srebreničani koji su se, u vreme kada su snage Vojske Republike Srpske ušle u grad zatekli oko baze ili u okolnim šumama pokušavajući da pobegnu prema Tuzli, prema presudi, ne spadaju pod odgovornost holandskog bataljona UN.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.