Majkl Davenport vraća se na prostor Zapadnog Balkana u ulozi novog šefa misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) na Kosovu, posle tri godine koliko je proveo van ovog regiona.
Pre toga, Davenport je iskustvo u politici Zapadnog Balkana sticao tokom sedam godina, koliko je obavljao različite diplomatske funkcije u Srbiji.
Britanski diplomata postao je poznat domaćoj javnosti kao ambasador Velike Britanije u Srbiji od 2010. do 2013. godine, da bi diplomatsku karijeru nastavio na mestu ambasadora EU i šefa Delegacije EU u Srbiji od 2013. do 2017. godine.
Tokom ovih sedam godina Davenport se zalagao za priključenje Srbije Evropskoj uniji, uspostavljanje vladavine prava u Srbiji i pomirenje Beograda i Prištine.
Zauzvrat je od srpskih političara, a posebno prorežimskih medija, dobio optužbe da je „neprijatelj Srbije“, „čovek koji želi da ruši Vučića“, „strani špijun“ i slične epitete prigodne situacijama kada domaća vlast nema utemeljenih argumenata da se odbrani od zamerki koje se iznose na račun politike koju vodi.
A Davenport je imao zamerke, kao i pohvale, sve po zasluzi i po obavezi funkcija koje je obavljao.
Njegove kritike najoštrije su dočekane od strane poslanika Srspke radikalne stranke u Narodnoj skupštini 2016. godine, kada su ga izviždali i sprečili da predstavi godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka EU.
Od građana Srbije Davenport je dobio toplu dobrodošlicu i gostoprimstvo, kako je sam naveo u oproštajnom intervjuu koji je dao za Danas kada je napuštao funkciju šefa delegacije EU. I sam se trudio da se građanima predstavi u nešto opuštenijem svetlu nego što je to uobičajeno za diplomatski kor, pa je pored redovnih tvitova o njegovom životu u Srbiji, demonstrirao i dobro poznavanje našeg jezika, služeči se kroz šalu čak i šatrovačkim izrazima kao što je „munze konza“.
Među srpskim političarima ipak nije uvek bio tako „toplo“ dočekan, a ostaje da se vidi kako će se prema njemu odnositi kosovski političari i nova Vlada Aljbina Kurtija formirana baš u trenutku kada Davenport stupa na dužnost šefa misije OEBS-a na Kosovu.
Kosovsku politiku Davenport dobro poznaje, posebno zato što su se tokom njegovih mandata u Srbiji značajno promenili odnosi Beograda i Prištine, a sada će biti osmi po redu šef misije na Kosovu od njenog osnivanja 1999. godine.
Pre ove funkcije proveo je tri godine na mestu britanskog ambasadora u Kuvajtu. Diplomatsku karijeru Davenport je započeo u Poljskoj, Rusiji, na Južnom Kavkazu i Centralnoj Aziji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.