Majska platforma kao društveni odgovor na nasilje 1Foto: V. A./ Danas

Grupa od oko 40 stručnjaka pokrenula je inicijativu Majska platforma sa idejom da ponudi neka od mogućih rešenja za suzbijanje nasilja u društvu.

Inicijativa je nastala iz potrebe da kao zajednica tragamo za odgovorima na teška pitanja s kojima nas je suočila nezapamćena erupcija nasilja u maju 2023. godine, rečeno je danas na predstavljanju te inicijative.

Ona trenutno okuplja oko 40 stručnjaka koji će pored analize stanja punuditi i neka od mogućih rešenja u šest oblasti koje su, po njihovoj proceni, prioritetne i kritične u kontekstu nasilja: obrazovanje, sektor bezbednosti, pravosuđe, mediji, mentalno zdravlje i socijalna zaštita.

Predsednik Odbora Majske platforme Rodoljub Šabić je rekao da je Majska platforma treba da odgovori na kapitalno pitanje šta dalje da radimo je reč o nasilju u društvu.

„Nakon tragedija koje su nam se dogodile maja prošle godine, prirodna potreba kompetentnih stručnjaka okupljenih u ovoj inicijativi, je bila da tragaju za odgvorom na to pitanje“, kazao je Šabić.

Vukosava Crnjanski, direktorka Crte i članica Odbora Majske platforme, naglasila je da ova inicijativa želi da podstakne javnu raspravu o tome kako dalje protiv nasilja.

“Nalazi i argumenti koje iznosimo pred javnost nisu zatvorena dokumenta, nego otvoreni poziv na dijalog u kojem će biti izneseno još mnogo argumenata zasnovanih na znanju, stručnosti ili iskustvu. Bez obzira na političke, ideološke, kulturne i sve druge razlike, sveprisutnost i normalizovanost nasilja nas sve pogađa. Što više perspektiva sagledamo, bićemo bliži razumevanju kompleksnosti situacije u kojoj smo se našli.” rekla je Crnjanski.

Predstavljajući izveštaj i predloge za smanjenje nasilja u obrazovanju, profesor Filozofskog fakulteta Aleksandar Baucal je rekao da je glavni predlog radne grupe transformacija obrazovanja u koncept „škola kao dobra zajednica“ koji nije neki teoretski model, već dostižan, realističan model koji već postoji u nekim školama.

Baucal je ocenio da dosadašnje strategije koje su podrazumevale donošenje i usložnjavanje pravilnika i protokola nisu dale rezultate i da je koncept škole kao dobre zajednice duži, ali pouzdaniji put da se škole izbore sa problemom nasilja.

Kao preduslove da se do toga dođe on je naveo da je potrebno uspostaviti široki društveni konsenzus u pogledu svrhe i funkcije obrazovnog sistema, depolitizovati obrazovanje, obezbediti veću profesionalnu autonomiju školama i nastavnicima, da obrazovanje bude pravedno, te da je potrebno povećanje izdvajanja za obrazovanje do nivoa ulaganja koji postoji u zemljama EU ili do šest odsto BDP-a.

Baucal je kazao da je problem nasilja u obrazovanju prisutan već dve decenije.

– U analizi stanja smo krenuli od podataka o učestalosti nasilja i konstatovali smo da u dužem vremenskom periodu ne postoje pozitivni pomaci. Nasilje kao fenomen je prisutno u istoj meri, samo se forme razlikuju. S druge strane, i pre majske tragedije je uvedeno puno mera koje su imale za cilj da preveniraju nasilje i uspostave mehanizme reagovanja ako do njega dođe. Vremenom su ti mehanizmi postajali sve brojniji. Kada gledate sve te pravilnike i protokole to deluje krajnje racionalno, ali kada dođete u školu vidite da to ne funkcioniše – rekao je Baucal.

On je kazao da su svi ti pravilnici iz perspektive škole mrtvo slovo na papiru i da obrazovne ustanove investiraju jako puno energije da se, ako može, zanemari problem nasilja ili da se ono obrazloži kao „dečja posla“.

– Tragajući za odgovorima zašto se to dešava identikovali smo nekoliko razloga, među kojima su nizak status obrazovanja u društvu, kao i nastavničke profesije, dominacija tradicionalnog obrazovanja, kao i narušeni odnosi između nastavnika, učenika i roditelja, što je veliki generator nasilja – istakao je Baucal.

Predstavljajući izveštaj iz oblasti bezbednosti, Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, je rekao da je u Srbiji u poslednjih 10 godina bilo devet višestrukih ubistava u kojima su ubijene ili ranjene 102 osobe, što je prosek od 1,42 ubijena na 100.000 stanovnika zbog čega je Srbija postala prva zemlja u Evropi prema broju masovnih ubistava u prethodnoj deceniji.

Oba izveštaja, za obrazovanje i za bezbednost, sa preporukama za naredne korake, nalaze se na sajtu inicijative Majska platforma www.majskaplatforma.rs.

Na skupu je rečeno da će  u junu javnosti biti predstavljeni izveštaji koji se bave pitanjem nasilja u kontekstu socijalne zaštite i mentalnog zdravlja nacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari