Prevremeni parlamentarni izbori u Bugarskoj, raspisani nakon uličnih protesta, održavaju se u nedelju, 12. maja, ali bi mogli da razočaraju građane i da ne donesu promene, već da pojačaju političku krizu, ocenjuje agencija Frans pres.


Konzervativna stranka GERB bivšeg premijera Bojka Borisova ima sve šanse da osvoji najviše glasova od oko sedam miliona birača, ali ne i većinu. Poslednje ankete joj daju podršku od 23 do 25,6 odsto birača.

Socijalistička partija (PSB), glavna opoziciona snaga, bivšeg premijera Sergeja Staniševa, prema anketama, nalazi se na drugom mestu sa 18 do 22 odsto glasova. „Ponuda na političkom tržištu ne odgovara potražnji“, kaže analitičar instituta Galup Živko Georgijev i dodaje da su Bugari primorani da biraju između stranaka protiv kojih su ove zime izašli na ulice.

Odsustvo alternative odraziće se i na izlaznost birača. Oko 18 odsto građana kaže da ne želi da izađe na izbore, a njih 35 odsto još nije odlučilo da li će glasati, pokazuje poslednje istraživanje instituta Skala. Nezainteresovanost birača išla je zajedno s kampanjom koja se pretvorila u obračun GERB-a i socijalista o ilegalnom prisluškivanju.

Vodeće stranke nisu bile mnogo spremne da govore o planovima za iskorenjivanje hroničnog siromaštva u Bugarskoj, najsiromašnijoj članici Evropske unije. „Ljudi koji su izašli na ulice, vratili su se, ali nisu oprostili niti zaboravili. Oni očekuju rešenja, ne skandale“, upozorio je nedavno vršilac dužnosti premijera Marin Rajkov.

Ova balkanska zemlja uvela je 1997. godine režim štednje kako bi očuvala stabilnost javnih finansija, ali nauštrb životnog standarda građana. Nemiri u februaru, izazvani visokim računima za struju, pretvorili su se u nasilne demonstracije zbog siromaštva, nezaposlenosti i korupcije. U jeku protesta šest osoba se spalilo, od kojih je njih petoro umrlo.

Bojko Borisov je 20. februara podneo ostavku nakon čega su raspisani prevremeni izbori, dva meseca ranije nego što je to bilo predviđeno. Neki politikolozi smatraju da je on time ubrzao održavanje izbora kako ne bi dao vremena građanskim grupama koje su stajale iza protesta da se organizuju u politički pokret. Zbog toga, njihov glavni zahtev da civilno društvo učestvuje u upravljanju zemljom ima malo šanse da se čuje.

Stranka muslimanske manjine MDL i krajnja nacionalistička desnica Ataka, koja je ojačala tokom protesta, uverene su da će preći cenzus od četiri odsto za ulazak u parlament. Osim koalicije PSB i MDL, koje su vladale između 2005. do 2009, ostale stranke isključuju mogućnost udruživanja.

OEBS šalje 240 posmatrača

Prevremene parlamentarne izbore u Bugarskoj pratiće OEBS, koji šalje 240 posmatrača. Oven Marfi iz OEBS-a rekao je da prisustvo te misije ne treba tumačiti kao korak unazad. „Odluka Sofije da primi posmatrače OEBS-a je izraz izrastanja zemlje u okviru Evrope. Misija ne stavlja pod znak pitanja sposobnost Bugarske da održi slobodne i demokratske izbore, nego je signal da je OEBS spreman da aktivno podržava zemlju, kao i svaku drugu zemlju članicu“, naveo je Marfi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari