Predstavnici hladnjačara i malinara nisu danas postigli nikakav konkretan dogovor na sastanku koji je u Užicu organizovala Privredna komora Srbije, pa će blokada u Prijepolju biti nastavljena.
„Mi smo tražili da hladnjačari kažu koja je to cena koju proizvodjači mogu očekivati, oni nisu hteli da je saopšte, čak su nas uputili da pojedinačno rešavamo probleme sa hladnjačarima kojima predajemo malinu. Mislim da je ovo krajnje poražavajuće“, rekao je Borko Pavić iz Saveza Srpske maline.
On je dodao da se na ovakav način ne može nastaviti, da ljudi čekaju na barikadama u Prijepolju, kao i da traže ostavku ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića i sastanak sa predsednikom republike Aleksandrom Vučićem.
Vlasnik kompanije Sirogojno kompani Rade Ljubojević kaže da bi trebalo nastaviti razgovore.
„Nisam pristalica da ćemo problem rešiti nerazumno niskom otkupnoom cenom, ali je svakako problem i previsoka otkupna cena. Onda ćemo samo povećati zalihe prošlogodišnje berbe, koje su na nivou od 25 hiljada tona, a koje prave problem ove godine i time sledeće berbe dovesti u pitanje“, navodi Ljubojević.
On je rekao da je problem cene stvar pojedinačnih hladnjača.
„Mi smo prošle godine imali problem sa komisijom za ispitavanje monopola, iako se nismo dogovarali. Ove godine svaka hladnjača će posebno izaći sa cenom, a to zavisi od njene pozicije na tržištu, od zaliha, mogućnosti da isplati malinu i da plasira malinu“, kaže Ljubojević.
On je dodao da proizvodjači moraju da shvate da od početka berbe moraju da počnu pripreme za iduću berbu i da se oslone na ugovore koje će potpisati sa hladnjačarima.
Veljko Jovanović, direktor sektora poljoprivrede u Privrednoj komori Srbije navodi da je prerano reći da li je cena koju zahtevaju malinari od 180 dinara previsoka i da će se to znati u razgovoru sa hladnjačarima kada saopšte realne potrebe izvoza.
„Tržište je vrlo dinamično kada je reč o malini, promenile su se potrebe kupaca i naravno da cena ne može svake godine da bude ista „, rekao je Jovanović.
On je naveo da očekuje izveštaje iz Poljoprivrednih stručnih službi o stanju roda koji bi, prema njegovim rečima trebalo da bude dobar, ne računajući krajeve u kojima je došlo do štete usred vremenskih nepogoda, kao i vidjenje poslovanja kompanija koje se bave otkupom.
Jovanović je podsetio da je država donela odluku o formiranju Nacionalnog saveta za malinu i da i PKS ima učsće kao i da se nada da će se doći do nekog strateškog dokumenta koji će rešiti pitanje otkupa maline.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.