Građanska inicijativa Mame su zakon želi da zajedničkim snagama u najkraćem mogućem roku budu rešeni egzistencijalni problemi velikog broja porodica u Srbiji nastalih zbog primene lošeg koji se primenjuje od 1. jula, saopštila je danas ova inicijativa.
Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom stupio je na snagu 1. jula i već na samom početku možemo videti da će kao posledicu loših efekata njegove primene mnoge žene i njihove porodice doći u situaciju da se, zbog nerealnih iznosa koje će primati tokom porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta, boriti za golu egzistenciju, upozoreno je u saopštenju.
Kako se navodi, u pitanju su rešenja koje porodilje uveliko dobijaju na iznose od 1.000, 2.000 i 3.000 dinara.
U saopštenju se resornom ministru Zoranu Đorđeviću zamera što je protest više od 1.000 trudnica i njihovih porodica u Beogradu 25. septembra nazvao „politički obojenim“.
„Zaboravio je da naglasi da je protest ostao stranački neobojen i da će sve dalje aktivnosti biti takve. Politika nije rezervisana samo za predstavnike vlasti, već i za građane. Ovaj zakon i primena istog jeste politika i direktno se tiče jedne od najosetljivijih društvenih grupa u Srbiji danas – trudnica i porodilja“, naglašava se u saopštenju.
Građani se bave politikom, a „glasni su onda kada ih politika koju izglasa vladajuća većina toliko pogađa da nemaju drugog izbora“, poručuje u saopštenju inicijativa #MameSuZakon.
Ozbiljnost problema se ogleda u tome da smo svesni da moraju postojati kratkoročne i dugoročne mere kojima Ministarstvo mora pribeći kako ignorisanjem tih problema ne bi obesmislili set dobrih pronatalitetnih mera koje se nalaze u istom zakonu, navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo za rad, kako je naglašeno, mora biti svesno da se oko ovog pitanja mora proširiti rasprava i naći bolja formula za izračunavanje pripadajućih nadoknada, koje nijednu porodilju neće ostaviti bez dostojanstvenih primanja sa tek rođenom bebom ili bebama.
Dugoročno, o iznosu u visini minimalca koji bi pripadao svim porodiljama možemo razmišljati kao o fiksnom dodatku namenjenog svim ženama dok traje porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta, a predlažemo da varijabilni deo bude računat na osnovu broja meseci koje je porodilja pre toga provela u radnom odnosu, sugeriše ova građanska inicijativa.
Na taj način bi se, kako je navedeno, izbegla situacija „da po bilo kom osnovu bilo koja žena trpi diskriminaciju“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.