Više od stotinu majki, budućih majki i građana okupili su se večeras na protestu na Trgu kralja Milana u Nišu kako bi podržali zahtev inicijative #MameSuZakon za izmenu Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.
Inicijativa traži hitnu izmenu desetak zakonskih odredbi kojima su oštećene majke koje rade kraće od godinu i po dana u kontinuitetu, imaju decu sa invaliditetom, imaju decu mlađu od deset godina koja su rođena kao treće i četvrto dete pre stupanja Zakona na snagu, preduzetnice. Novim zakonom diskriminisane su i majke koje mesečno zarađuju više od tri prosečne plate. Zbog toga što je zakon izmenio način obračuna naknade, neke od diskriminisanih majki mesečno će primati i samo hiljadu dinara.
– Postoje indicije da će se zakon menjati, ali nismo čuli da će se menjati po svim tačkama koje se tiču najvećeg broja žena, već da će se menjati po tačkama koje se tiču žena koje imaju visoka primanja. Inicijativa i dalje insistira na sastanku sa ministrom za rad i ministrom finansija, jer oni treba da obezbede novac za isplatu nadoknada mamama, ali i sastanak sa premijerkom Anom Brnabić, jer ona to sve treba da odobri, kazala je Tatjana Macura, predstavnica inicijative #MameSuZakon i narodna poslanica.
Ona je podsetila da inicijativa zahteva izmenu odredbi koje se tiču žena koje su sada nevidljive za sistem, a to su pre svega žene koje imaju manje od 18 meseci radnog staža u kontinuitetu.
– One su oštećene primenom formule kojom se izračunava nadoknada po osnovu porodiljskog odsustva, zato što su volontirale i nemaju dovoljan broj meseci radnog staža, ili su radile „na crno“, ili su radile na „sivom“ tržištu pa su dobijale umanjene zarade preko tekućih računa- rekla je Macura.
Macura je kazala da bi se hitnom izmenom spornih odredbi ugasio „požar u kući“, ali da bi nakon toga trebalo doneti i dugoročne mere koje bi omogućile da u budućnosti ni jedna žena ne ostane bez mesečne nadoknade u visini republičkog „minimalca“. Predlog inicijative je da se odredi fiksni deo naknade za sve žene bez obzira da li su bile vidljive za sistem pre porodiljskog odsustva i varijabilni deo, koji bi zavisio od broja meseci radnog staža pre porodiljskog odsustva.
Predstavnica Udruženja Romkinja „Osvit“ Ana Saćipović je dodala da Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom „ne prepoznaje koje su najugroženije kategorije našeg društva, a to su Romkinje, žena sa sela, žene sa invaliditetom i nezaposlene žene“.
Jedna od budućih majki, Milena Vacić, istakla je da će je zakon direktno pogoditi zato što je ostala u drugom stanju nakon što je dva meseca bila zaposlena. Ona je rekla da čeka treće dete i da je morala da ode na bolovanje kako bi održavala trudnoću, a da će zbog novog zakona kada se porodi primati samo 2.000 dinara mesečno.
Okupljene majke nosile su transparente na kojima je pisalo „Niko ne brine o nama osim mama“, „Sprečavate natalitet! Kakav je ovo mentalitet!“ i „U našem Nišu propast se sprema za decu para država nema“.
Na protestu nije bilo političkih obeležja, što je bio zahtev inicijative #MameSuZakon kao organizatora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.