U Borskom okrugu, nekada opštinama sa velikim platama i malim brojem nezaposlenih, sada je sve manje onih koji se mogu pohvaliti dobrim standardom. Sa manjkom posla i viškom radne snage, u četiri opštine ovog okruga neretko se dogodi takozvani rad na crno, a podaci govore da je inspekcija rada Borskog okruga u 2007.
U Borskom okrugu, nekada opštinama sa velikim platama i malim brojem nezaposlenih, sada je sve manje onih koji se mogu pohvaliti dobrim standardom. Sa manjkom posla i viškom radne snage, u četiri opštine ovog okruga neretko se dogodi takozvani rad na crno, a podaci govore da je inspekcija rada Borskog okruga u 2007. godini otkrila 110 takvih slučajeva, a u 40 je protiv poslodavaca pokrenut prekršajni postupak.
Visoke kazne kreću se i do 1,6 miliona dinara, ne sprečavaju poslodavce da kroz ucenu zaposle radnike koji ne mogu da ostvare ni najosnovnija prava – socijalno i zdravstveno osiguranje. U tome im naruku ide velika ponuda radne snage i manjak slobodnih radnih mesta, pa ima primera da se i godinu dana radi na crno. Iskustva inspekcije rada govore da se najviše lica bez ugovora o radu zatiče na gradilištima. Posle njih su trgovinske i ugostiteljske radnje u kojima se ilegalci smenjuju. Termin probni rad, kada su u pitanju poslodavci, vrlo je često podložan zloupotrebi odnosno nepoštovanju zakona koji propisuje da probni rad traje najviše šest meseci i to sa obaveznim ugovorom o radu. Zato se događa da zaposleni, po savetu poslodavca, tokom kontrole kaže da je juče počeo da radi, a gazdu prijavi tek kada dobije otkaz. Tada je međutim kasno da inspekcija rada, koja u proseku prima dnevno pet prijava o nepravilnostima u radu, bilo da šta preduzme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.