Nemačka planira da razmotri pojednostavljivanje ili ukidanje radničkih barijera za osobe koje traže posao, a dolaze iz novih zemalja članica EU. Ovakav postupak Berlina usledio je zbog rastućeg broja slobodnih radnih mesta koje je nemoguće popuniti domaćim radnicima. U kabinetu nemačkog kancelara Angele Merkel o tom pitanju će se raspravljati krajem avgusta, ali Gerd Andres iz Ministarstva za rad je rekao: „Ukoliko i dalje budemo patili od manjka radne snage u Nemačkoj mogli bismo razmotriti ukidanje zabrana za istočnoevropske radnike pre 2009.

Nemačka planira da razmotri pojednostavljivanje ili ukidanje radničkih barijera za osobe koje traže posao, a dolaze iz novih zemalja članica EU. Ovakav postupak Berlina usledio je zbog rastućeg broja slobodnih radnih mesta koje je nemoguće popuniti domaćim radnicima. U kabinetu nemačkog kancelara Angele Merkel o tom pitanju će se raspravljati krajem avgusta, ali Gerd Andres iz Ministarstva za rad je rekao: „Ukoliko i dalje budemo patili od manjka radne snage u Nemačkoj mogli bismo razmotriti ukidanje zabrana za istočnoevropske radnike pre 2009. „Vladin zvaničnik Ulrih Vilhelm nagovestio je da velika koalicija Hrišćanskih demokrata i Socijaldemokrata još uvek nije postigla zajednički stav o ovom pitanju.
Nemačka i Austrija bile su najmanje raspoložene, od svih „starih“ članica EU, da otvore svoje tržište rada za građane iz osam postkomunističkih zemalja koje su se priključile bloku 2004, kao i za radnike iz Rumunije i Bugarske koje su u Uniju ušle ove godine. Pošto su prošle godine odlučile da produže privremena ograničenja za naredne tri godine, zvaničnici iz Beča i Berlina nagovestili su da do 2011. postoji mogućnost da iskoriste maksimalan dozvoljeni period za održavanje barijera.
Ipak, najveća ekonomija u EU trenutno se suočava s velikim rastom, ali i rekordnom stopom nezaposlenosti, koja je u junu iznosila 8,8 odsto, što je najniži nivo tokom proteklih 14 godina. U isto vreme, postoji gotovo milion slobodnih radnih mesta na tržištu rada zemlje koje poslodavci žarko žele da popune zbog velikog manjka kvalifikovanih Nemaca koji traže posao. Uz nisku stopu nataliteta i rastući trend sve starije populacije stručnjaci nagoveštavaju da bi takav manjak radne snage imao veoma loše posledice po ekonomski rast u zemlji.
Slobodno kretanje radne snage, jedan od osnovnih principa EU, originalno je primenjen u Velikoj Britaniji, Irskoj i Švedskoj samo u odnosu na nove članice iz 2004, iako su se Finska, Portugal, Italija, Španija i Grčka kasnije priključile. I Britanija i Irska rešile su da privremeno zatvore vrata za Bugare i Rumune usled velikog, neočekivanog talasa migranata. Pre proširenja Unije 2004. britanski zvaničnici očekivali su da u zemlju stigne otprilike 15.000 radnika migranata, ali se više od 600.000 uputilo ka Britaniji za samo dve godine. Najnovije statistike Odeljenja za rad i penzije u Velikoj Britaniji pokazuju da zemlja nastavlja da privlači došljake, uz podatak de ja tokom protekle godine više od 320.000 ljudi stiglo iz zemalja centralne i istočne Evrope. Taj podatak veći je za 16 odsto u odnosu na rezultate iz 2005. Povrh toga, gotovo osam hiljada Rumuna i Bugara došlo je u Britaniju u želji da nađe posao, kao i 2.400 sezonskih poljoprivrednih radnika, navodi se u zvaničnom izveštaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari