Beograd se može upoznavati, voleti, obilaziti i razgledati na različite načine, a jedna od njih je da se prepusti „Književnom vodiču“ Jova Anđića, koji srpsku prestonicu predstavlja kao „grad velikih pisaca“.

– Želja nam je da vas podstaknemo da obilazite Beograd sa novim pogledom na njega. Ova knjiga ne samo da sadrži toponime vezane za pisce. Već i nas pisci svojim tekstovima, odlomcima iz dela, na svojstven način vode kroz Beograd kako su ga videli i doživljavali u svoje vreme. Nadamo se da će grad uz pomoć magije njihovih reči pred vama zasijati novim sjajem, piše Anđić u uvodu u „Književni vodič kroz Beograd“, koji je objavila i nedavno predstavila izdavačka kuća Laguna.

Anđić za sebe kaže da je „zaljubljenik u književnost i Beograd“, iako istovremeno ističe da „nije završio studije književnosti“, a nije ni rođeni Beograđanin. Kao plod višegodišnjeg rada u turizmu i bavljenja kulturnim nasleđem pokrenuo je manifestacije „Dani evropske baštine“ u Beogradu i Srbiji. Tekstove iz oblasti turizma, ekonomije, kulture, kao i putopise objavljivao je u nedeljnicima, magazinima i stručnim časopisima, autor je scenarija za radio i televiziju, ilustrovanog vodiča „Beograd za decu“, a od proleća do jeseni decu i odrasle vodi u svoje „Beogradske šetnje“.

Na ideju da napravi „Književni vodič kroz Beograd“ pokrenuo ga je u nedeljniku Vreme objavljen tekst dvostrukog dobitnika NIN-ove nagrade Dragana Velikića o berlinskom Literarnom vodiču, u kome se prema enciklopedijskom principu našlo 700pisaca. Anđić se opredelio za drugačiji koncept i prikazao Beograd kroz život 24 književnika, izabranih po „sopstvenom subjektivnom izboru“, za koje je jedini kriterijum bio da više nisu među živima. Deo materijala iza kog stoji „decenija slatkog posla na uzbudljivom istraživanju“ najpre je objavio kao serijal u magazinu „Bel gest“.

– Ovo nije knjiga za policu, nego inspiracija za istraživanje grada – kategoričan je Anđić.

Knjiga sadrži i tri mape i adresar radi lakšeg snalaženje na terenu. Jedna od njih predstavlja mapu „ukrštanja“ – mesta na kojima su se u stvarnom životu ili vremenu ukrštali životni putevi izabranih pisaca, što uključuje i posebnu kartu Novog groblja u Beogradu na kome većina njih i počiva.

– Kao obiman izvor bibliografskih detalja, „Književni vodič kroz Beograd“ dragocen je svim izučavaocima srpske književnosti i istorije, kako učenicima i studentima, tako i stručnjacima. Budući da sadrži i precizne mape i nekoliko stotina fotografija i topografskih odrednica, predstavlja izvanredan vodič za kretanje kroz savremeni Beograd i upoznavanje s njegovom književnom i kulturnom istorijom – kažu u Laguni.

Ko je „izabran“, a ko nedostaje

Među 24 odabrana pisca za Književni vodič po Beogradu su: Dositej Obradović, Đura Jakšić, Jovan Jovanović Zmaj, Stevan Sremac, Janko Veselinović, Branislav Nušić, Borislav Stanković, Isidora Sekulić, Milica Jakovljević Mirjam, Stanislav Vinaver, Ivo Andrić, Miloš Crnjanski, Rastko Petrović, Branko Ćopić, Dobrica Ćosić, Dušan Radović, Slobodan Marković, Milorad Pavić, Aleksandar Popović, Borisav Pekić, Svetlana Velmar Janković, Branko Miljković, Danilo Kiš i Momo Kapor. Laguna nije objavila sav Anđićev materijal, a sam autor ukazuje da u izboru nedostaju Laza Lazarević, Radoje Domanović, Simo Matavulj, Desanka Maksimović…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari