Marginalizacija ili politizacija bosanskog jezika na Univerzitetu u Novom Pazaru? 1Foto: N. Kočović

Studije bosanskog jezika i književnosti su, iznenada, došle u centar pažnje, u okviru previranja na Državnom univerzitetu Novi Pazar (DUNP) i utvrđivanju „pravih krivaca“ za gubitak akreditacije za četiri studijska programa.

Bez akreditacije, pre godinu dana, ostali su studijski programi: pravo, ekonomija, srpaska književnost i jezik i psihologija. I, dok se razmenjuju optužbe između sindikata zaposlenih i menadžmenta te visokoškolske ustanove, ali i „licitira“ hoće li i kada biti reakreditovani ti smerovi, počele su rasprave o bosanskom jeziku kao studijskom programu.

Tvrdi se da se postepeno ukidaju sadržaji iz bosanskog jezika i književnosti, da se taj predmet marginalizuje po fazama.

Prvo je iz naziva studijskog programa „Srpski i bosanski jezik i književnost“ izbrisan bosanski jezik, onda je došlo do izbacivanja iz naslova predmeta, a bošnjačka književnost je ostala u sadržajima i , na kraju, stiglo se do izmena u materijalima za akreditaciju studijskog programa, u kojima se tvrdi da je „došlo do novih smanjenja sadržaja vezanih za bosanski jezik i bošnjačku književnost“.

Docent na DUNP Sead Šemsović i koordinator tima za akreditaciju Srpske književnosti i jezika, pre desetak dana, skrenuo je pažnju svojim tvrdnjama o sudbini bosanskog jezika na toj visokoškolskoj ustanovi.

Optužio je rukovodstvo DUNP da potiskuje sadržaje iz bosanskog jezika i književnosti, da iza svega stoje „duboka država“ i desničarske snage, kojima, „radi napredovanja u univerzitetskoj karijeri“, asimilizaciju bošnjačkog naroda pomažu petokolonaši Bošnjaci.

DUNP je, u saopštenju, odbacio sve optužbe, jer njihov docent i potpredsednik Bošnjačkog nacionalnog veča (BNV) Šemsović „iznosi netačne i opasne tvrdnje na račun ove visokoškolske ustanove i svojih mladih kolega Bošnjaka“.

„Pokušava da na brutalan način politizuje pitanje akreditacije studijskog programa Srpska književnost i jezik. Treba znati, da to nije novi studijski program, nego program koji postoji od osnivanja univerziteta. A, upravo je docent Šemsović šef tima za reakreditaciju
ovog studijskog programa, koji je uludo potrošio godinu dana ne uspevši da sastavi materijal za akreditaciju. Sada, kada je to postalo očigledno, optužuje rukovodstvo za potiskivanje sadržaja iz bosanskog jezika, bošnjačke kulture i književnosti iz pomenutog studijskog programa,“ navodi se u saopštenju.

Podsećaju da je rektorka Zana Dolićanin razgovarala sa predsednicom Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) Misalom Pramenković, o mogućnostima otvaranja studijskog programa Bosnaski jezik i uvođenje sadržaja iz bosanskog jezika, bošnjačke kulture i književnosti na drugim programima.

„Jasno je istaknut stav da će DUNP izaći u susret svim zahtevima u skladu sa pravnom regulativom i podržaće sve ideje i projekte od opšteg interesa, ali najpre od interesa za mlade generacije. U tome značajnu ulogu treba da preuzme i Ministarstvo prosvete“, piše u saopštenju DUNP, ali i postavlja pitanje „da li Šemsović sada pokušava da dobru saradnju najvišeg bošnjačkog predstavničkog tela i DUNP dovede u pitanje? Poštujući dobru univerzitetsku praksu, on bi trebalo o stručnim pitanjima da govori kao nastavnik, a ne kao političar“.

Predsednik BNV Esad Džudžo je, još 2019. godine, inicirao uvođenje studijskog programa za bosanski jezik i književnost na DUNP.

Tvrdi da je taj studijski program sa elementima Bosnistike trebalo da počne 1.oktobra školske 2019/2020. godine.

– Sve je bilo dogovoreno 7.februara 2019.godine u Ministarstvu prosvete. Tada je predat i Elaborat o akreditaciji studijskog programa Bosanski jezik i književnost sa elementima Bosnistike. Jedino znam da je neko stopirao sve 24.juna te godine – objašnjava Džudžo i na uvid javnosti stavlja fotografiju učesnika sastanka, kojem su prisustvovali on, ministar prosvete Mladen Šarčević, tadašnji rektor DUNP profesor Miladin Kostić i koautori Elaborata profesor Sait Kačapor i docent Sead Šemsović.

Obrazovanje na bosanskom jeziku u redovnu nastavu ušlo je školske 2013./2014.godine. Postepeno je uvođeno u niže i više razrede osnovne škole, pa je prešlo na gimnazije i ostale stručne srednje škole.

Ova nastva je zastupljena u četrdesetak osnovnih i srednjih škola i predškolskih ustanova u sandžačkim opštinama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari