Marinović sa predstavicima civilnog društva Srbije o bazi povrede podataka 1Foto: Beta/Milan Obradović

Poverenik Srbije za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Milan Marinović, razgovarao je danas s predstavnicima organizacija civilnog društva o saradnji na unapređenju baze o povredi privatnosti i prava na zaštitu podataka o ličnosti, objavljeno je na sajtu poverenika.

Baza povrede podataka bi po novoj metodologiji trebalo da beleži karakteristične povrede privatnosti i prava na zaštitu podataka o ličnosti u Srbiji.

Izrada te baze je jedna od aktivnosti projekta „Povratak privatnosti: Alat za borbu protiv ugnjetavanja“, koji ,uz podršku EU, sprovode Fondacija SHARE, Partneri za demokratske promene Srbija, Da se zna, Atina, A11* Inicijativa za ekonomska i socijalna prava i Beogradska otvorena škola.

O pristupu informacijama od javnog značaja i zaštiti podataka o ličnosti, kako je saopšteno, Marinović je juče razgovarao i sa šefom Misije Saveta Evrope u Beogradu, Tobiasom Flesenkemperom.

Fesenkemper je izrazio spremnost SE da pomogne razvoj zaštite podataka o ličnosti u Srbiji, posebno u kontekstu sprovođenja Protokola o izmenama i dopunama Кonvencije o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka (Кonvencija 108+) koji je Srbija ratifikovala 26. maja.

Povodom najava da će u Beogradu biti postavljeno više hiljada nadzornih kamera sa sistemom za prepoznavanje lica, Marinović je u ponedeljak upozorio da ta oblast nije regulisana zakonom, već je regulisana samo oblast video nadzora.

Zvaničnici su najavili postavljanje 8.100 kamera u Beogradu, a policija će raspolagati i sa 2.500 kamera postavljenih na javnim mestima, kao i sa još 3.500 pokretnih kamera.

Sve te kamere će, po najavama, biti prikačene na softver za detekciju koji će biti u stanju da automatski prepozna i izdvoji fotografije i kratakg video zapis lika svakog ko bude snimljen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari