Marinović: Zdravstveni podaci moraju biti zaštićeni i transparentni 1Foto: Beta/Milan Obradović

„Zdravstveni podaci tokom epidemije izazvane koronavirusom morali bi biti obrađivani u skladu sa zakonom, posebno s načelima obrade podataka koja su propisana zakonom i sa pojačanom pažnjom svih koji rukuju tim podacima i vrše njihovu obradu“.

– To znači da obrada tih podataka mora biti zasnovana na zakonita, poštena i transparentna, ograničena na svrhu obrade, te da podaci moraju biti tačni i da se moraju obrađivati na način koji obezbeđuje punu zaštitu tih podataka – ističe za Danas Milan Marinović, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Na pitanje da li je bilo kompromitacije podataka informacionog sistema covid 19, Marinović ističe da je do toga došlo u jednom trenutku tokom trajanja vanrednog stanja i to uoči Uskrsa prošle godine „kada je, zbog toga što su bili dostupni korisničko ime i lozinka na internet stranici jednog doma zdravlja, u nekoliko poteza bilo koji korisnik interneta mogao videti podatke zaraženih lica“.

– Samo zahvaljujući brzoj reakciji Poverenika sprečena je veća šteta i podaci ipak nisu dospeli u javnost – ukazuje Marinović. Takođe, dodaje on, institucija Poverenika je na samom početku epidemije zauzela stav da je merenje telesne temperature zaposlenih od strane poslodavca zakonita i dozvoljena mera u cilju zaštite zdravlja zaposlenih i sprečavanja širenja epidemije,“ali da se podaci o izmerenoj temperaturi ne smeju dokumentovati i dalje obrađivati“.

Upitan sa kojim se izazovima suočava institucija Poverenika tokom epidemije u smislu primene Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, Marinović odgovara da je jedan deo izazova uzrokovan činjenicom da je to bila prva godina primene novog Zakon, ali i prva godina mandata novog poverenika.

– Preostali izazovi nastali su kao posledica pandemije kovida 19 zato što se po prvi put pojavila potreba za povećanom zaštitom prava građana u odnosu na obradu njihovih podataka o zdravstvenom stanju. Pored toga, trebalo se baviti i zaštitom podataka o ličnosti u situacijama rada na daljinu, obrade podataka zaposlenih od strane poslodavca, obrade podataka u vezi sa učenjem na daljinu… Poseban izazov predstavlja činjenica da navedene situacije nisu regulisane ni našim ali ni međunarodnim propisima a to znači da je stvarana jedna potpuno nova praksa Poverenika – ukazuje Milan Marinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari