Opštinski sud u Požarevcu po drugi put je doneo rešenje kojim se obustavlja krivični postupak protiv sina bivšeg predsednika SR Jugoslavije, Marka Miloševića, zbog nanošenja povreda opasnih po život pokojnom „otporašu“ Radojku Lukoviću, u tuči ispred kafea „Pasaž“ 2000. godine.

U obrazloženju ovog rešenja, koje se odnosi i na petoricu Markovih saradnika, ponovo je navedeno da porodica pokojnog Lukovića nije dala izjavu o preuzimanju gonjenja u zakonskom roku, tri meseca nakon njegove smrti, koja je nastupila 10. jula prošle godine. Zbog toga se ovaj postupak može nastaviti samo po tužbi Nebojše Sokolovića, jer treći otporaš, Momčilo Veljković, nema više pravo gonjenja, pošto je delo za koje je teretio drugu stranu, učešće u tuči, zastarelo pre tri godine.

„Oštećeni Luković bio je živ u momentu okončanja glavnog pretresa i izricanja presude, a punomoćnik je bio ovlašćen da u njegovo ime izjavi žalbu. Zbog toga se predmet sve do početka marta ove godine nalazio u žalbenom postupku, te stoga nije bilo nikakve potrebe za bilo kakvim uzjavama porodice Lukovića da ostaje pri žalbi“, naveo je u žalbi advokat Dušan Cvejić, punomoćnik pretučenih „otporaša“, koji se u njemu pozvao na pogrešne primene procesnog zakona. Nakon osmogodišnjeg procesa, Opštinski sud je u junu prošle godine za sve učesnike tuče doneo oslobađajuću presudu, uz obrazloženje da nije bilo moguće utvrditi njihovu ličnu odgovornost. Međutim, Okružni sud je početkom marta ukinuo ovu presudu i naložio ponovni postupak, baš zbog utvrđivanja pojedinačne krivice.

Zaprećena kazna za nanošenje teških telesnih povreda u slučaju Sokolovića iznosi do pet godina zatvora, dok bi zbog povreda nanetih Lukoviću, opasnih po život, ona iznosila do osam godina. Ukoliko se u ponovljenom procesu, čiji početak tek treba da se zakaže, Marko Milošević ne odazove sudskom pozivu, protiv njega će biti određen pritvor i raspisana Interpolova poternica, kao što je učinjeno i u prethodnom postupku, ali je povučeno nakon oslobađajuće presude. Zbog dobijanja političkog azila u Rusiji, što isključuje njegovo izručenje Srbiji, prethodno suđenje odvijalo se u Markovom odsustvu, a advokat koji ga je zastupao, Mirjana Vlašković, dodeljen mu je po službenoj dužnosti. Ukoliko se novi postupak ne okonča do 2. maja 2010. godine, Marko Milošević i njegovi saradnici biće oslobođeni odgovornosti, jer će doći do apsolutnog zastarevanja ovog predmeta.

 

Uvrede pa batine

U junu prošle godine, po izricanju oslobađajuće presude za učesnike sporne tuče, pokojni Luković je izjavio da je ona za njega bila mnogo gori udarac nego brutalne batine koje je dobio 2000. godine. On je tom prilikom izrazio sumnju da je presuda političke prirode, kako bi se zbog formiranja nove vlade udovoljilo zahtevima SPS-a da se Marko Milošević i njegova majka oslobode od svake krivične odgovornosti. On je u spornoj tuči zadobio najteže povrede, praćeno krvarenjem u moždanom delu, što je moglo da prouzrokuje njegovu smrt.

Naknadni svedoci

Sporna tuča izbila je pošto su se „otporaši“ usprotivili maltretiranju svog člana Dragana Milanovića, kojeg su Marko i njegovi prijatelji primoravali da se iščlani iz „Otpora“ i učlani u JUL. Zbog teških povreda, Luković je prevezen u beogradski Urgentni centar, odakle je, umesto na maksilofacijalnu hirurgiju, prebačen u zatvorsku bolnicu beogradskog Centralnog zatvora. Tek po bekstvu Marka Miloševića iz zemlje, nekoliko očevidaca se ohrabrilo i na sudu svedočilo da je on bio jedan od glavnih aktera brutalnog premlaćivanja, zbog čega je prošle godine i on uveden u proces, ali nakon dobijanja političkog azila u Rusiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari