Marko Mišković, sin vlasnika kompanije Delta Miroslava Miškovića, juče je u Specijalnom sudu prvostepenom presudom zbog utaje poreza osuđen na tri i po godine zatvora i novčanu kaznu od osam miliona dinara. Milo Đurašković, vlasnik Nibens grupe je zbog utaje poreza i malverzacija sa fabrikom maziva „FAM Kruševac“ osuđen na sedam godina zatvora i kaznu od šest miliona dinara. Zbog lošeg zdravlja Miroslava Miškovića, postupak protiv njega je izdvojen iz ovog procesa i biće mu naknadno saopštena presuda.
Pored novčanih kazni, predsednica sudskog veća Maja Ilić je obavestila Miškovića da ima 30 dana od pravosnažnosti presude da u budžet uplati nešto više od 320 miliona dinara poreza. Đurašković, po istoj osnovi, pod pretnjom prinudnog izvršenja, mora državi da uplati 152 miliona dinara.
I Mišković i Đurašković su oslobođeni optužbi za zloupotrebu putarskih preduzeća.
Zatvorske kazne izrečene su i Dejanu Jeftiću (4 godine), Ristu Ristiću (5), Bori Jeliću (3), Branislavu Jovanoviću (3), Ljiljani Kostić (3), Srđanu Filipoviću (2). Živojin Petrović osuđen je na dve godine i šest meseci zatvora i novčanu kaznu od dva i po miliona dinara, a Jadranka Badrić na godinu dana kućnog zatvora i novčanu kaznu od 250.000 dinara. Svima njima će u zatvorske kazne biti uračunato vreme koje su proveli u pritvoru, a sud im je naložio da zbirno uplate u budžet 3,14 milijardi dinara.
Optužbi su oslobođeni Milutin Gašević, Zoran Mihailović, Zdravko Rašo i Predrag Filipović.
Jučerašnjem izricanju presude su prisustvovali svi optuženi, sem Marka Miškovića koji je iskoristio svoje zakonsko pravo da ne bude u sudnici.
Obrazlažući presudu sutkinja Maja Ilić je rekla da su optuženi krivi što su sebi pribavili protivpravnu imovinski korist izvlačenjem novca iz FAM-a. Prema mišljenju veća, koje je jednoglasno donelo presudu, optuženi su podizanjem nenamenskih kredita svesno finansijski iscrpljivali „FAM Kruševac“. Govoreći o oslobađajućem delu optužnice sutkinja Maja Ilić je navela da tužilaštvo nije uspelo da dokaže da je bilo malverzacija sa putarskim preduzećima.
Protiv Miškovića, Đuraškovića i još osam optuženih, krivični postupak je pokrenut 2012. godine zbog sumnje da su oštetili putarska preduzeća za više miliona evra. Godinu dana ranije bio pokrenut slučaj zbog zloupotreba u fabrici „FAM Kruševca“. Pošto se većina optuženih nalazila na obe optužnice, na zahtev Mila Đuraškovića, ta dva slučaja su početkom prošle godine spojeni.
Miroslav Mišković, njegov sin Marko i Milo Đurašković su bili uhapšeni u decembru 2012. Posle višemesečnog boravka u pritvoru i više miliona evra jemstva oni su pušteni su da se brane sa slobode.
Đuraškovićev advokat najavio žalbu
Branilac Mila Đuraškovića, advokat Zoran Ateljević, izjavio je juče da će uložiti žalbu na presudu kojom je njegov branjenik osuđen na sedam godina zatvora i novčanu kaznu od šest miliona dinara zbog utaje poreza i oštećenja kruševačke Fabrike maziva (FAM). Prema njegovim rečima, oslobađajući deo presude za putarska preduzeća povlači sa sobom da ni kod FAM-a nije bilo zloupotreba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.