U Izraelu je juče obeležen Dan sećanja na žrtve holokausta. Ulice izraelskih gradova su se na zvuke sirena potpuno umirile, građani su se zaustavili, a vozači izašli iz automobila kako bi minutom ćutanja odali poštu Jevrejima koji su ubijeni u vreme nacizma u Evropi. U izraelskom parlamentu i školama čitana su imena žrtava, televizija je emitovala dokumentarne emisije i filmove o holokaustu, a radio klasičnu muziku i invervjue sa preživelima. Procenjuje se da u Izraelu živi oko 250.000 preživelih u holokaustu.
U Izraelu su zatvoreni restorani i barovi, a zastave su spuštene na pola koplja. Obeležavanje Dana sećanja na šest miliona Jevreja koji su ubijeni pod nacističkim režimom počelo je prekjuče u Izraelu nakon zalaska sunca. Centralna ceremonija održana je u memorijalnom centru Jad Vašem u Jerusalimu, gde su izraelski zvaničnici položili cveće. Gotovo 8.000 mladih, mahom Jevreja ali među njima i 1.500 njihovih vršnjaka Poljaka, krenulo je juče u tradicionalni Marš živih kroz najveći nacistički koncentracioni logor Aušvic da na dan Jom ha-Šoa odaju poštu milionima žrtava holokausta tokom Drugog svetskog rata.
Sa zastavama Izraela i Poljske u rukama, mladi Jevreji i Poljaci krenuli su u svoj pohod uz molitve i tužbalice od glavne kapije logora ispod ciničnog napisa „Rad oslobađa“ putem smrti dugim tri kilometra do gasnih komora. Kod centralnog spomenika žrtvama holokausta održava se jevrejska molitva za umrle – kadiš. „Ovo je način da pokažemo da je uprkos holokaustu naš narod preživeo“, kazali su poljskom radiju mladi iz Izraela, objašnjavajući zašto svake godine u tolikom broju dolaze u Marš živih.
Ti pohodi mladih u Aušvicu održavaju se redovno od 1988. godine a najveći je prošao zloglasnim kompleksom Aušvic-Birkenau 2005. godine, na 60. godišnjicu oslobađanja logora kada se u Maršu živih okupilo 20.000 ljudi na čelu sa tadašnjim premijerima Izraela i Poljske. Do tada klasični nacistički koncentracioni logor Aušvic fašisti su pretvorili 1942. godine u glavno mesto likvidacije evropskih Jevreja u okviru svog monstruoznog „konačnog rešenja jevrejskog pitanja“. Za pet ratnih godina u logoru je, prema podacima sadašnjeg Državnog muzeja bivšeg nacističkog logora Aušvic, smrt našlo do 1,5 miliona ljudi, od toga 1,35 milion Jevreja. U logoru su nacisti ubili ili je stradalo od boleština i neljudskih uslova oko 70.000 Poljaka, 20.000 Roma, 15.000 sovjetskih vojnih zarobljenika i desetine hiljada logoraša, pripadnika drugih evropskih naroda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.