Egipatska vojska je demantovala da je njen šef Abdul Fatah al Sisi izjavio za jedan kuvajtski list da će se kandidovati za predsednika. Kako je rekao njegov portparol pukovnik Ahmed Ali, tekst koji je list Al Sijasah objavio je „netačan“ i „pogrešno protumačen“. Al Sisi je za list navodno izjavio da „ne može da odbije zahtev“ naroda, te mora da se kandiduje na predsedničkim izborima.
Prema Ustavu, izbori u Egiptu moraju da budu održani do sredine aprila. Analitičari ocenjuju da bi Al Sisi, koji je predvodio snage koje su u julu smenile predsednika Mohameda Mursija s funkcije, imao dobre šanse da pobedi na izborima, s obzirom na njegovu popularnost i nedostatak pravih rivala.
Još od prošle nedelje, kada je Vrhovni savet oružanih snaga (SCAF) javno podržao Al Sisijevu kandidaturu, očekuje se da se šef vojske povuče s funkcije i zvanično kandiduje za predsednika. Nakon demonstracija na kojima je više desetina hiljada ljudi „apelovalo“ na šefa vojske da se kandiduje, SCAF je saopštio da „izbor naroda“ mora da se poštuje.
Analitičari ocenjuju da ne iznenađuje to što je Al Sijasah citirao Al Sisija, koji je navodno rekao da nema izbora do da prihvati želje naroda, te će mu to i „pokazati“. Međutim, na zvaničnoj Fejsbuk stranici portparola egipatske vojske juče je objavljeno saopštenje u kojem se navodi da „tekst koji je kuvajtski list Al Sijasah objavio predstavlja samo novinarska nagađanja, a ne ono što je Al Sisi zaista i rekao“. U njemu se dodaje da je „odluka Al Sisija da li će se kandidovati za predsednika ili ne njegova lična stvar, koju će on sam da saopšti egipatskom narodu i nikome više. On će to učiniti putem jasnih, direktnih saopštenja koja ne mogu da se dovedu u sumnju i pogrešno protumače“.
Ako bi Al Sisi pobedio na izborima, ocenjuju analitičari, izveštava Beta, očekivale bi ga ogromne opasnosti, a od njegovog uspeha zavisila bi i reputacija vojske. Analitičari takođe ocenjuju da bi trenutni nemiri mogli samo da se pojačaju s obzirom na to da islamisti sada preziru Al Sisija kao čoveka koji je zbacio Mursija, a potom se brutalno razračunao sa Muslimanskom braćom, što je za posledicu imalo stotine mrtvih pripadnika te organizacije, sada zabranjene, takođe zaslugom privremenih Al Sisijevih vlasti.
Al Sisijevi sekularni protivnici se plaše povratka autokratije slične onoj Hosnija Mubaraka tokom gotovo 30 godina duge vladavine.
„Novi Naser“
Mnoge pristalice Al Sisija smatraju da je on novi Gamal Abdel Naser, koji je došao na mesto predsednika posle puča iz 1952, kada je ukinuta monarhija. Naser je bio harizmatičan vođa čvrste ruke, koji je inspirisao naciju velikim građevinskim projektima kakav je Asuanska brana, ali i svojom vizijom arapskog nacionalizma. Al Sisi je nedavno iz generala unapređen u maršala, što je najviši čin u egipatskoj vojsci. Mnogi to vide kao najvišu počast posle koje će on napustiti vojsku, što će morati da uradi po zakonu ako želi da se kandiduje za predsednika države.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.