Haški tribunal juče je pravosnažno osudio bivšeg lidera Srba u Hrvatskoj Milana Martića na 35 godina zatvora. Žalbeno veće potvrdilo je time prvostepenu presudu, izrečenu u junu prošle godine, iako je usvojilo manje delove Martićeve žalbe i celu žalbu Tužilaštva. To, međutim, po oceni veća predsedavajućeg Fausta Pokara nije opravdavalo smanjenje ili povećanje kazne.

Bivši ministar policije i predsednik Republike Srpske Krajine, Martić(53) proglašen je krivim za progon, ubistva, pritvaranje, mučenje, nehumana dela, okrutno postupanje, napade na civile, deportaciju i prisilno premeštanje nesrpskog stanovništva, zatim za bezobzirno razaranje naselja i verskih objekata i pljačku imovine Hrvata i Muslimana u RSK i Cazinskoj krajini.

Martićje osuđen i za dva raketna napada na Zagreb, početkom maja 1995. godine, u kojim je sedam civila poginulo, a više od 200 ranjeno. U devet tačaka proglašen je krivim za zločine protiv čovečnosti, a u sedam za kršenje zakona i običaja ratovanja. Ti zločini počinjeni su, po pravosnažnoj presudi, u okviru zajedničkog zločinačkog poduhvata stvaranja ujedinjene srpske države nasilnim uklanjanjem nesrpskog stanovništva sa teritorija RSK.

Martićje u pritvoru Tribunala od proleća 2002. godine i to vreme će mu biti uračunato u kaznu. Između ostalih osnova za žalbu, apelaciono veće Tribunala je odbacilo Martićevu tvrdnju da nije imao fer suđenje, zaključujući da u ponašanju sudija tokom procesa nije bilo naznaka pristrasnosti.

Osvrćući se na navod odbrane da se Martićzalagao za „nezavisnu državu ili bar autonomiju“ Srba u Hrvatskoj, kao odgovor na agresivnu politiku vlasti u Zagrebu, žalbeno veće je naznačilo da „Martićnije osuđen zbog svojih političkih ciljeva, većzbog zločina počinjenih da bi se ti ciljevi postigli“.

Odbačena je i Martićeva žalba na prvostepeni nalaz da je on naredio raketni napad na Zagreb, početkom maja 1995. godine, podsetivši da je i sam Martićto javno priznao. Odbačena je i tvrdnja odbrane da je taj napad bio „legalna odmazda“ za ofanzivu hrvatskih snaga na zapadnu Slavoniju.

– Zabrana napada na civile je apsolutna i žalbeno veće ne vidi kako tvrdnja da su se Srbi branili i nisu bili agresori može opravdati taj napad – rekao je sudija Pokar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari