Docent dr Aleksandar Martinović angažovan je u skladu sa članom 202. Zakona o radu i članom 90. Zakona o visokom obrazovanju, a dr Vladimir Orlić je planiran za angažovanje na Akademiji vaspitačko-medicinskih strukovnih studija Kruševac (odsek Ćuprija), rečeno je Danasu na toj visokoškolskoj ustanovi, u čijem sastavu se nalazi Visoka medicinska škola strukovnih studija u Ćupriji.
Ipak, sa ove ustanove nisu nam odgovorili zašto ova dva funkcionera Srpske napredne stranke nema na spisku nastavnika i saradnika, ali su nam u pisanom odgovoru zamerili na „nekorektno kratkom roku ostavljenom za odgovor“. Martinovićevo ime se, međutim, nalazi na spisku ispitivača u oktobarskom ispitnom roku.
On na smeru Strukovni medicinski radiolog predaje Zdravstveno zakonodavstvo i administraciju.
Poslanik DS Balša Božović saopštio je juče da su dva visoka funkcionera SNS i dalje angažovana na Visokoj medicinskoj školi strukovnih studija, iako je prosvetna inspekcija utvrdila da su zaposleni protivzakonito.
„Orlić je angažovan na novom akreditovanom smeru master studija, a Martinović nastavio da prima platu u toj školi čak i kada sam dokazao da ne drži predavanja i da budući zdravstveni radnici zbog ovako nekompetentnih predavača ne dobijaju zadovoljavajuće obrazovanje. Kada se pre godinu dana saznalo da su pravnik Martinović, IT inženjer Orlić i još nekoliko visokih funkcionera SNS nezakonito zaposleni u Medicinskoj školi, Orlić je izjavio kako u toj školi više neće predavati i povukao se iz ovog slučaja. Sada se, godinu dana kasnije, vraća da predaje budućim zdravstvenim radnicima, iako je nejasno da li je njegovo ime bilo na zahtevu za akreditaciju smera na kom će predavati i pod kojim okolnostima“, naveo je Božović u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.
Sa Akademije vaspitačko-medicinskih strukovnih studija za naš list poručuju da je Visoka medicinska škola strukovnih studija u Ćupriji postupila po svim nalozima inspekcije Ministarstva prosvete od pre dve godine.
„Po tom osnovu raskinuti su ugovori sa svim nastavnicima kod kojih je došlo do proceduralnih propusta pri angažovanju. Protekle i ove školske godine svi nastavnici sa drugih visokoškolskih ustanova angažovani su u skladu sa zakonom“, rekli su u ovoj školi.
Podsetimo, pod naslovom „Partijsko zapošljavanje u Visokoj medicinskoj školi“ BIRN je 2018. objavio tekst da su u toj školi u Ćupriji kao predavači angažovani visoki funkcioneri SNS i poslanici Aleksandar Martinović i Vladimir Orlić. BIRN je objavio i zapisnik prosvetne inspekcije u kome je konstatovano da je VMŠ angažovala funkcionere SNS nezakonito, odnosno bez odluka o izboru u zvanje i bez ugovora o angažovanju.
Ovaj slučaj svojevremeno je komentarisao i ministar prosvete Mladen Šarčević, kome angažovanje Martinovića i Orlića nije bilo sporno, jer, kako je rekao, nije mogao da im zameri što su želeli dodatno da zarade. Ministru je, međutim, problematično bilo to što Martinović nije dostavio neophodnu saglasnost matičnog Pravnog fakulteta u Novom Sadu.
Sada, ne samo što ima tu saglasnost, već je dobio dozvolu da predaje na još jednoj visokoškolskoj ustanovi – kragujevačkom Fakultetu medicinskih nauka. Problem je, međutim, što studijski program na kome bi trebalo da bude predavač još nije akreditovan. Dekan Fakulteta medicinskih nauka Vladimir Jakovljević je rekao za Danas da je informaciju o mogućem angažovanju šefa naprednjaka u Skupštini Srbije – preuranjena.
– Reč je o muldisciplinarnom studijskom programu, koji uključuje i pravo i ekonomiju i medicinu. Kako mi na našem fakultetu nemamo predavače iz svih tih oblasti moraćemo, ukoliko dobijemo akreditaciju za taj studijski program, da angažujemo i ljude sa strane. Deo nastave u okviru tog studijskog programa, i to onaj deo za koji je kompetentan, trebalo bi da drži i kolega Martinović. Ali, otom-potom, još ni dokumentaciju za akreditaciju tog studijskog programa nismo predali – rekao je nedavno Jakovljević za naš list.
Primanja
Na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije i dalje se nalaze podaci iz imovinske karte poslanika SNS iz 2018. godine. U izveštaju piše da Martinović kao predavač na predmetu Zdravstveno zakonodavstvo i administracija prima mesečnu platu u iznosu od 60.000 dinara, dok je za Orlića navedeno da je od 23. februara do 27. septembra 2018. na VMŠ u Ćupriji mesečno zarađivao 40.000 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.