U narednim danima podneću krivične prijave protiv odgovornih u Ministarstvu odbrane i Ministarstvu unutrašnjih poslova zbog neovlašćenog korišćenja podataka o ličnosti.
Povod za to je nastup šefa poslaničke grupe SNS Aleksandra Martinovića, koji je izneo podatke vezane za moje zdravlje i druga građanska stanja, a koje je dobio iz ovih ministarstava uz dodatak svojih falsifikatorskih delova, rekao je juče predsednik Nove Stranke Zoran Živković. Martinović se na skupštinskoj sednici bavio time što je Živković oslobođen služenja vojnog roka i što ima dozvolu za nošenje oružja, pozivajući se na podatke iz vojnog odseka u Nišu odakle su ih, prema njegovim rečima, lično poslali.
Sagovornici Danasa saglasni su da je u pitanju krivično delo, zbog kojeg bi akteri iznošenja u javnost poverljivih dokumenata morali da odgovaraju. Nadzor nad spomenutim ministarstvima pokrenuće i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić.
Advokat Ljubiša Živadinović kaže za Danas da Martinović neće krivično odgovarati dok god ima poslanički imunitet, ali da bi odgovornost morali da snose zaposleni u ministarstvima koji su poverljive podatke dostavili šefu poslaničke grupe SNS.
– Evidencije u vojnom odeljku su strogo kontrolisane, i uglavnom ih vode jedna do dve osobe. Dakle, lako je utvrditi ko je podatke dostavio Martinoviću. Ukoliko se slučaj procesuira, verovatno će to lice odgovarati. Međutim, ono treba da odgovori koji su mu bili motivi za takav postupak i ko su nalogodavci, odnosno po čijem naređenju je postupio, ističe Živadinović.
Petar Radojčić, general potpukovnik u penziji i član Glavnog odbora DS ocenjuje za Danas da je postupak šefa poslaničke grupe SNS „nedopustiv i skandalozan“.
– Javno saopštavanje podataka iz vojne evidencije Ministarstva odbrane u Nišu o vojnom obvezniku i narodnom poslaniku Zoranu Živkoviću je flagrantno narušavanje zaštite podata o ličnosti. Koliko ne čudi ponašanje gospodina Martinovića, toliko je za analizu prekoračenje ovlašćenja i zloupotreba položaja pripadnika Ministarstva odbrane, koji je podatke iz dokumenta označenog stepenom tajnosti učinio dostupnim neovlašćenom licu, čime su narušene propisane mere zaštite tajnih podataka, kaže Radojčić, dodajući da je ovo još jedan pokazatelj uzurpacije vlasti i privatizacije državnih i organa državne uprave.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić naredio je pokretanje postupka nadzora nad sprovođenjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u Ministarstvu odbrane i Ministarstvu unutrašnjih poslova zbog toga što su u sredu u skupštinskog debati javno korišćeni podaci o ličnosti iz službene dokumentacije ova dva ministarstva.
– Vrsta ličnih podataka i način na koji su korišćeni ukazuje na to da su službena lica u Ministarstvu odbrane izvesno, a u Ministarstvu unutrašnjih poslova vrlo verovatno, stavljajući lične podatke kojima raspolažu u zakonom utvrđene svrhe na raspolaganje trećem, neovlašćenom licu, povredila odredbe Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i tako počinila kažnjive prekršaje, navodi Poverenik. On dodaje da sve okolnosti govore da se radi o krivičnom delu. Šabić je podsetio da je Krivičnim zakonom predviđeno da za neovlašćeno korišćenje ličnih podataka sledi kazna zatvora do tri godine i da ovakav postupak zahteva reakciju javnog tužilaštva.
Aleksandar Martinović je tokom skupštinske rasprave čitao zvanične dokumente vojnog odseka u Nišu o vojnoj sposobnosti Zorana Živkovića. On je rekao da su ga „baš zvali iz vojnog odseka iz Niša“ i poslali mu faksom dokumenta o Živkoviću u kojima je, kako tvrdi, navedeno da Živković nije sposoban za služenje vojnog roka, što po propisima znači „stanje najtežih poremećaja funkcija“. Šef poslaničke grupe SNS je potom izneo podatak da je 23. juna 2010. godine Živković dobio dozvolu za pištolj i pozvao ministra unutrašnjih poslova Nebojšu Stefanovića i Aleksandra Vulina da se malo pozabave tim slučajem, s obzirom na to da pištolj ima čovek sa „najtežim poremećajem funkcija“. Živković je juče odgovorio na ove optužbe.
– U januaru 1984. trebalo je da se javim na odsluženje u kasarnu Garde na Banjici, ali to se nije desilo jer sam u novembru prethodne godine imao tešku saobraćajnu nesreću. Pregažen sam na pešačkom prelazu. Momak koji je bio pored je poginuo, a ja sam zadobio brojne povrede od kojih su najteže bile prelom leve potkolenice obe kosti, navodi Živković. On dodaje da je kasnije bio podvrgnut operacijama koje su se zakomplikovale i da je dobio osteomijelitis, bolest koja dovodi do raspada kostiju. Prohodao je tek u maju 1985. Na regrutaciju je ponovo pozvan 1987. i tada je trajno proglašen nesposobnim za služenje vojnog roka zbog posledica udesa, odnosno zbog „osteomijelitisa koji se vodi kao neizlečiva bolest kostiju“.
Oružje zbog lične bezbednosti
– Što se tiče oružja, dozvolu za posedovanje sam prvi put dobio 1994., iz razloga zaštite lične bezbednosti, a dozvola za nošenje izdata mi je 2001. Poslednji put je produžena u septembru prošle godine. Izdata je sa obrazloženjem koje potpisuje direktor policije, i to je službena tajna, ali reći ću njen deo – ocenjeno je da je moja lična bezbednost ugrožena i dozvola mi je izdata kako bih mogao da izvršim samozaštitu u slučaju da do neposredne opasnosti dođe, rekao je Živković.
Ministar odbrane formirao komisiju
„Ministar odbrane Zoran Đorđević formirao je komisiju sa zadatkom da utvrdi da li je bilo neovlašćenog dostavljanja i zloupotrebe podataka iz vojne evidencije za narodnog poslanika Zorana Živkovića u pogledu regulisanja vojne obaveze. Komisiju predvodi načelnik Uprave za obaveze odbrane Sektora za ljudske resurse MO pukovnik Dragan Kotarlić, a o nalazima rada komisije javnost će, kao i uvek do sada, biti blagovremeno obaveštena“, poručili su iz Ministarstva odbrane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.