Amnesti internešnel je saopštio da istražitelji nisu došli do relevantnih dokaza kojima može da se potkrepi tvrdnja o masovnim silovanjima u Libiji. M. Čerif Basiuni, predsedavajući komisije UN koja sprovodi istragu u vezi s kršenjima ljudskih prava u Libiji, rekao je da su njegov tim i on do sada pričali samo s jednom žrtvom silovanja i da im je rečeno za samo nekolicinu slučajeva.


Tužilac Međunarodnog krivičnog suda nedavno je izjavio da postoje dokazi da je Muamer el Gadafi ovlastio svoje vojnike da seksualno zlostavljaju Libijke, što potkrepljuje glasine aktuelne već nekoliko meseci. Tužilac Luis Moreno-Okampo tada je rekao da Tužilaštvo „ima informaciju da je u Libiji postojao trend da se siluju žene koje su protiv Vlade“.

Dopisnici Njujork tajmsa iz Libije navode da je konfuzija povodom navodnih silovanja bila očekivana. Naime, izuzetno je teško da ispitati navode o seksualnom nasilju u ratnim zonama gde su istraumirane žrtve već opterećene sramotom zbog silovanja i dalje lake mete novih napada. Stvari dodatno otežava surevnjivost među libijskim lekarima i ostalim zdravstvenim radnicima koji u područjima koje drže pobunjenici pokušavaju da sprovedu istragu u vezi sa silovanjima, navodi američki list na svom sajtu.

Lekari su se sporili oko toga kako da vode prikladnu istragu, a pojedini su postavljali pitanje da li uopšte ima slučajeva seksualnog zlostavljanja. Tvrdnje o široko rasprostranjenom seksualnom nasilju saopštili su i strani zvaničnici koji traže da se Gadafi povuče s vlasti. U nedavno objavljenom saopštenju državne sekretarke SAD Hilari Klinton navode se tvrdnje Morena-Okampa, te ocene da Gadafi i drugi lideri u regionu „pokušavaju da naprave podele među ljudima koristeći nasilje nad ženama i silovanje kao oruđe rata.“

Veliki deo spora usredsređen je na rad libijske psihološkinje u Bengaziju Sehame Sergeve. Ona je izjavila da je identifikovala najmanje 259 žrtava silovanja na osnovu više od 60.000 odgovora u anketama koje je zajedno s volonterima sprovela tokom nekoliko nedelja u istočnoj Libiji i duž tunišanske granice. Ona je rekla da je lično razgovarala sa 140 žrtava silovanja.

Međutim, ostali lekari su kritikovali njeno istraživanje i metode i rekavši da je nemoguće da je sprovela toliki broj anketa. I dok se istražitelji međusobno svađaju, nepotvrđeni izveštaji o seksualnom nasilju i dalje kruže. Sergeva, koja je narodu u Libiji poznata zbog svojih čestih pojavljivanja na televiziji u jutarnjem programu, izjavila je da napori da se diskredituje njen rad i uznemiravanja koja uključuju i anonimne preteće telefonske pozive ukazuju da u Libiji i dalje ne postoji volja da se pokrene pitanje seksualnog nasilja. „Mi kao nacija ne želimo da se s tim uhvatimo u koštac“, zaključila je Sergeva.

NATO negira ubistva dece

Tripoli, Brisel, Luksemburg – NATO negira da je juče izveo napad na mesto Sorman, u blizini Tripolija, u kojem je, prema navodima libijskog režima poginulo 15 osoba, uključujući troje dece, izjavio je neimenovani zvaničnik Alijanse. „Oštro demantujemo da događaj iz Sormana ima veze s nama. Mi tamo nismo izvodili operacije“, rekao je taj izvor. NATO je izveo samo jedan napad tokom noći u oblasti Tripolija, dodao je zvaničnik. Libijski režim juče je objavio da je u napadu na rezidenciju (na slici) prijatelja lidera Muamera Gadafija u Sormanu poginulo 15 ljudi, uglavnom pripadnika iste porodice. NATO je u nedelju saopštio da je u napadu na skladište raketa u Tripoliju jedan projektil promašio cilj i možda izazvao žrtve.

Šefovi diplomatija država članica EU postigli su dogovor da razmotre mogućnost da se zamrznuti libijski fondovi iskoriste za pružanje pomoći pobunjenicima koji se protive režimu Muamera Gadafija, izvestio je Rojters, preneo je Gardijan. U zajedničkom saopštenju ministara okupljenih na sastanku u Luksemburgu navodi se da Evropska unija priznaje da je Prelaznom nacionalnom savetu u Libiji neophodna hitna finansijska pomoć.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari