Francuska vlada suočava se s gnevom sindikata izazvanog merama osmišljenim u cilju liberalizacije tržišta rada. Nedavna odluka Gornjeg doma parlamenta da odobri predlog o podizanju starosne granice za odlazak pilota u penziju sa 60 godina na 65 prouzrokovala je haos u radu avio-kompanije Er Frans.
Mera je u francuskom Senatu odobrena sa 200 glasova za i 139 protiv. Predlog je ranije odobren u Donjem domu parlamenta. U zakon je uključen i kompromis postignut nakon početka štrajka prema kojem je pilotima dozvoljeno da, ukoliko izraze želju, u penziju odu kada navrše 60 godina.
Međutim, piloti su odbili da prekinu štrajk, zbog čega je Er Frans morao da za polovinu smanji letove na srednje udaljene lokacije i za četvrtinu za dalje desetinacije. Er Frans je procenio da je zbog otkazivanja letova u prethodna četiri dana štrajk pilota ovu kompaniju koštao 100 miliona evra. Francuska će se u sledećih nekoliko dana suočiti sa obustavama rada u raznim industrijskim sektorima. Radnici na železnici većsu najavili štrajk. Štaviše, nastavnici će protestovati 20. novembra zbog uslova rada i smanjenja broja radnih mesta. Njima će se pridružiti učenici srednjih škola i studenti sa univerziteta. Za vikend je najavljen štrajk poštanskih radnika zbog planova delimične privatizacije pošte.
Sarkozijeva ekonomska politika i geslo „radite više da biste zaradili više“ nije dala očekivane rezultate proteklih meseci, smatraju analitičari. Kao argument za to navodi se ekonomska stagnacija i rast stope nezaposlenosti. Ipak, francuska ministarka finansija Kristin Lagard tvrdi da vlada ne bi trebalo da stane na put reformi. U tom kontekstu, naglasila je da su izveštaji pokazali da Francuska bolje odoleva krizi od drugih evropskih država i da je izbegla recesiju, umnogome zahvaljujući reformama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.