Komisija za istraživanje ubistava novinara žali što i sedamnaestogodišnji pomen našem kolegi Milanu Pantiću obeležavamo bez dostignute pravde i pored toga što se ozbiljni napori ulažu da ubice i njihove nalogodavce stigne zaslužena kazna – saopštio je predsednik Komisije Veran Matić.
On je naveo da je Komisija na osnovu dosad prikupljenih dokaza ubeđena da je motiv za ubistvo kolege Pantića pljačkaška privatizacija u kojoj je više lica primilo milionski mito i koja je ostala bez sudskog epiloga. Predmeti u vezi sa tom privatizacijom nalaze se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu i Tužilaštvu za organizovani kriminal, ali za sada bez rezultata, i pored nespornih dokaza koji postoje.
Na pitanje Danasa da li je reč o opstrukciji procesa ili jednostavno neažurnosti tužilaštva, Veran Matić odgovara sa „ne mogu to da komentarišem“.
– Obratite pažnju da se dokazi odnose na pljačkašku privatizaciju – istakao je Matić. On je dodao da su zalaganjem Komisije konačno pred pravosudnim organima saslušani svi svedoci, kao i da se njihove izjave nalaze u tužilačkim spisima.
– Iako je i u ranijem periodu bilo više pokušaja rasvetljavanja ovog gnusnog zločina, rad na ovom predmetu nikada nije bio intenzivniji. Protok vremena postaje sve veća prepreka efikasnom prikupljanju validnih dokaza, ali i neefikasnost našeg krivično-pravosudnog sistema, koji je u ovom slučaju pokazao sve svoje sistemske slabe strane – naveo je Matić. On je istakao da će Komisija upoznati državne organe sa svojom ocenom o tome kako su česte izmene sistema, i koje konkretne promene procedure su pogodovale nekažnjivosti odgovornih za ubistva novinara.
Naime, u tužilačkim spisima pre početka rada Komisije nalazila su se samo dokumenta koja su konstatovala činjenicu da je kolega Pantić ubijen, a u policijskim dokumentima uglavnom beleške koje su prepričavale izjave
svedoka, umesto da su svi potencijalni dokazi, odmah, još 2001. godine, konzervirani u skladu sa tada važećim Zakonikom o krivičnom postupku, uzimanjem izjava od svedoka na način koji omogućava njihovo korišćenje na sudu.
– Pravda je dostupna samo kada je postupanje državnih, prvenstveno pravosudnih organa, sistemski usmereno na prikupljanje dokaza u što kraćem vremenu. U istom duhu, ne možemo a da ne spomenemo i suđenje za ubistvo Slavka Ćuruvije, koje se odvija zaprepašćujuće sporo, uz pravno bizarne odluke sudskog veća – saopštio je Matić, izražavajući nadu da će nadležni organi smoći snage da povećaju svoju efikasnost u rasvetljavanju ne samo ovih već svih zločina.
Milan Pantić, dopisnik „Večernjih novosti“ iz Jagodine, ubijen je 11. juna 2001. ispred ulaza zgrade u kojoj je stanovao. Pantić je tokom nekoliko meseci pre ubistva objavio niz tekstova o kriminalu i sudskim procesima koji su vođeni pred sudovima u Jagodini i aferama u društvenim preduzećima Pomoravlja. Dopisniku Večernjih novosti je, prema rečima članova porodice, mesec dana pred ubistvo prećeno telefonom, ali on tome nije pridavao veći značaj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.