Srbija za oko sedam odsto iznad evropskog proseka po zastupljenosti devojaka na studijama informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT).
To je na otvaranju projekta „Devojke u tehnologiji“ danas izjavila državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić i istakla da je i dalje neophodno „aktivno suzbijati rodni disbalans“ u toj oblasti koja prednjači po razvojnim mogućnostima i platama.
Matić očekuje da će sadašnje studentkinje IKT-a tokom karijere otklanjati predrasude o „profesionalno-rodnoj predodređenosti“, jer informatikom i inženjerstvom i dalje dominiraju muškarci, saopštilo je Ministarstvo telekomunikacija.
Projekat „Devojke u tehnologiji“ omogućava mentorstvo i praksu u uspešnim kompanijama u oblasti IKT-a za studentkinje završne godine osnovnih i master studija tehničkih fakulteta, radi njihovog međusobnog povezivanja, sticanja konkurentnih znanja i osnaživanja liderskih veština.
Taj projekat je Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije organizovalo u saradnji s Američkom privrednom komorom u Srbiji (Amcham) u okviru nacionalnog Programa za osnaživanje žena u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) za period 2019-2020. godine.
U programu učestvuju 23 odabrane studentkinje odabrane sa fakulteta u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Predsednica Američke privredne komore u Srbiji, Jelena Pavlović rekla je da je ta komora pokrenula inicijative za osnaživanje budućih mladih lidera, smanjivanje jaza između onoga što traže poslodavci i onoga što nudi formalno obrazovanje.
„Kroz naše programe stručnog usavršavanja i profesionalnog razvoja – ‘Amchamps’ i ‘Women in Tech’ prošlo je više od 200 mladih ljudi. Projekat ‘Devojke u tehnologiji’ je osmišljen sa ciljem da pruži podršku ženama koje žele da se dalje profesionalno razvijaju, deluju i međusobno povezuju kroz mentorstvo“, rekla je Pavlović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.