Matić: Potrebni napori do primene robotike i veštačke inteligencije 1Foto: Ministarstvo trgovine turizma i telekomunikacija (Arhiva)

Danas se obeležava Svetski dan telekomunikacija i informacionog društva, a ovogodišnja tema je „Omogućavanje pozitivne upotrebe veštačke inteligencije za sve“.

Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, saopštila je da je ulaganje u informaciono komunikacionu strukturu neophodno kako bi se ostvarili globalni ciljevi primene inovativnih rešenja radi društvenog i ekonomskog progresa i prevazilaženja digitalnog jaza. Ona je  istakla da strateškim opredeljenjem i uspostavljanjem stabilnog pravnog okvira digitalizacije Srbija opravdava status jedne od najstarijih članica Međunarodne unije za telekomunikacije (International Telecommunication Union – ITU), ali da su potrebni dodatni napori kako bi dostigla nivo razvijenih zemalja u širokoj upotrebi digitalnih rešenja, posebno onih koji doprinose efikasnosti proizvodnje i poslovanja i olakšavanju života građana, kao što je primena robotike i veštačke inteligencije.

Matić je podsetila da je Srbija jedina zemlja van Evropske Unije, koja će sa Grčkom i Bugarskom učestvovati u formiranju zajedničkog transportnog 5G koridora za implementaciju različitih tehnologija, gde poseban zadatak predstavlja testiranje u oblasti autonomnih i povezanih vozila.

„Širokopojasni pristup u Srbiji ima 61,9 odsto domaćinstava i 98,6 odsto preduzeća, što pokazuje spremnost za dalji razvoj infrastrukture, ali i volju građana i privrede da prihvate tehnološke trendove. U skladu sa tim Strategija razvoja mreža nove generacije do 2023. godine, koja je usvojena u aprilu, promoviše upotrebu računarstva u oblaku i Interneta stvari, kao i razvoj mobilnih sistema pete generacije (5G)“, navela je Matić u saopštenju.

„Takođe, ovom strategijom definisane su mere obezbeđivanja infrastrukture i data je analiza koja pokazuje da ulaganje u oblast širokopojasnog pristupa direktno utiče na povećanje broja radnih mesta, razvoj malih i srednjih preduzeća, konkurentnost svih sektora privrede i unapređenje kvaliteta života građana“, dodala je državni sekretar.

Ona je istakla da usvojeni zakoni, među kojima su Zakon o informacionoj bezbednosti i Zakon o elektronskom dokumentu, elektronskom potpisu i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju, kao i programske aktivnosti koje sprovodi Ministarstvo nadležno za telekomunikacije i informaciono društvo, u cilju primene informacionih tehnologija u obrazovanju i razvoja inovativnog preduzetništva, podstiču upotrebu informaciono komunikacionih tehnologija u skladu sa održivim ciljevima razvoja Ujedinjenih nacija (Sustainable Development Goals – SDG).

Današnji dan obeležava se svake godine 17. maja na godišnjicu potpisivanja prve međunarodne telegrafske konvencije 1865. godine, odnosno na dan formiranja Međunarodne unije za telekomunikacije u Parizu, čiji je Srbija postala član samo 40 dana nakon osnivanja te organizacije.Svetski dan telekomunikacija i informacionog društva

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari