Najmanje trećina novinara doživljava pritiske vlasti 1Foto: Milica Stanojević

Najčešći pritisci na novinare dolaze od organa vlasti, a ne od oglašivača, kako se uobičajeno misli.

Tako se izjasnilo 69 odsto novinara anketiranih za istraživanje “Kontrola i sloboda medija – svedočenja novinara” koje je sprovela fondacija “Slavko Ćuruvija” u okviru zajedničkog projekta sa BIRN i NUNS, a koje je predstavljeno danas u EU info centru.

Ilir Gaši, ispred fondacije Slavko Ćuruvija, predstavio je istraživanje naglašavajući da je najvažnije govoriti o bezbednosti novinara, zbog sve učestalijih napada u prethodnim danima.

– Prema podacima NUNS-a za samo pet nedelja od početka godine imamo zabeleženih 11 slučajeva napada i pritisaka na novinare, a posebno je simptomatično što je većini tih slučajeva prethodila javna diskreditacija novinara od strane najviših državnih službenika, ukazao je Gaši.

Predstavljajući rezultate, Jovanka Matić, stručnjak za medijska istraživanja, objasnila je da naša država još uvek nema evidenciju o tome ko su novinari, koliko ih ima, te zato nije bilo moguće napraviti reprezentativan uzorak za istraživanje. Ipak, zahvaljujući anketi koju su novinari popunjavali, sada se zna da je najmanje trećina novinara izložena svim vrstama uticaja vlasti, kao i da su pritisci iz poltičke sfere najveći.

Kao najčešće mehanizme kontrole od strane organa vlasti i političkih partija, Matić je navela „odbijanje davanja informacija, sa čim se susrelo, iskazivanje nezadovoljstva izveštavanjem i sistematska diskriminacija određenih novinara i medija. Na taj način oni štite svoj politički interes“.

Otkazivanje reklame, neplaćanje duga i zahtev za skrivenim reklamiranjem, najčešći su oblici kontrole kojim pribegavaju oglašivači, u cilju zaštite ekonomskog interesa. „Oko trećine ispitanika srelo se sa ovom vrstom kontrole, a veliki broj novinara o ovom načinu kontrole malo zna“, objasnila je Matić.

Neodobravanje predloga teme, kao i neopravdano nametanje teme, menjanje tona naslova ili najave, najčešći su oblici kontrole od strane uredništva. „Novinari nailaze na prepreke i pre nego što počnu da se bave temom, čak 47 odsto ispitanika izjavilo je da su naišli na ovu vrstu prepreke“, navela je Matić.

Matić je citirala jednog od ispitanika koji je izjavio da su u redakcijama nekad bile teme „Politika, politika, politika, sport, vreme, a danas Vučć, Vučić, Vučić, sport, vreme“.

Sprečiti ekonomske i političke pritiske

Samo tri odsto ispitanika dalo je pozitivnu ocenu stanju medija, od kojih su uglavnom urednici, 74 odsto je dalo negativnu ocenu, dok se ostali nisu izjasnili. Takođe, polovina ispitanika smatra da postoje ozbiljne prepreke u njihovom radu, a kao neophodne promene navode se sprečavanje ekonomskih i političkih pritisaka, bolji ekonomski položaj novinara, pravedna raspodela državnog novca, ali i bolje zakonodavstvo i bolji rad regulatornih tela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari