Dok libijska prelazna vlada pokušava da uspostavi red protesti ponovo počinju da potresaju krhku državu, budući da sve više građana osporava legitimnost novog režima. Bani Valid, nekadašnje najžešće uporište snaga odanih pokojnom vođi Muameru el Gadafiju, postao je noćna mora za nove vlasti, budući da je u tom gradu izbila oružana pobuna protiv lokalnog saveta.
Građani Bani Valida žele da oforme sopstvenu vladu i poručuju režimu u Tripoliju da ne treba da se meša u njihove poslove. Ipak, oni odbacuju navode zapadnih medija da se zalažu za povratak progadafijevskih elemenata i ističu da su tokom libijske revolucije svi postali braća, zbog čega ne nameravaju da koče napredak države. Lokalno stanovništvo tvrdi da su pripadnici Brigade 28. maj, odane novim vlastima, zloupotrebili poverenje naroda.
Ali, Bani Valid nije usamljen slučaj, imajući u vidu činjenicu da se stanovnici drugih gradova sve češće žale na ponašanje predstavnika novih vlasti. Bunt je naročito izražen u Bengaziju, koji je prošle godine bio kolevka pobune protiv Gadafijevog režima. Građani se žale na propuste prelazne administracije i predložene izborne zakone, kao i na prisustvo zvaničnika bivše vlade u lokalnim organima vlasti. Nekoliko stotina stanovnika Bengazija se svake večeri okuplja na centralnom gradskom trgu, gde razmatraju aktuelnu situaciju.
– Ne tražimo privilegije, ali želimo da sudovi počnu da rade, da Gadafijeve pristalice odu i da se uvede princip transparentnosti – rekao je za Vašington post biznismen Saleh el Hadar. Libijski politikolog Zahi el Mehrabi smatra da su građani Bengazija u početku snažno podržavali nove vlasti, ali da „medeni mesec nije potrajao“. Mnogi su nezadovoljni načinom na koji vlada odlučuje, naročito kada je reč o nacrtu ustava. Organizacije koje se bore za prava žena traže da se poveća kvota učešća žena u novoj vladi, koja trenutno iznosi deset odsto, a primedbe se upućuju i na zakone kojima se zabranjuje ljudima sa dvojnim državljanstvom da se kandiduju za državne funkcije.
Protesti se neretko organizuju i u Tripoliju i u Misurati, na kojima okupljeni narod traži „korekciju revolucije“. Zahteve demonstranata podržavaju organizacije civilnog društva, politički aktivisti i pojedini razočarani borci protiv starog režima. Demonstranti uglavnom naglašavaju da nisu okrenuli leđa prelaznim vlastima, ali da je neophodno da šef Prelaznog nacionalnog saveta (PNC) Mustafa Abdel Džalil ispuni obećanja koja je dao u vreme pobune.
Neki novi despoti
– Ljudi iz Tripolija upadaju u naše kuće i ponižavaju žene – izjavio je za Čikago tribjun građanin Bani Valida Fati Hasan. Prema njegovim rečima, među članovima Brigade 28. maj ima i bivših boraca protiv Gadafijevih trupa, koji su posle uspostavljanja kontrole nad gradom počeli da se ponašaju kao despoti. Ministar unutrašnjih poslova Libije Favzi Abdelali takođe tvrdi da se sukobi u Bani Validu ne mogu tumačiti kao ustanak snaga odanih bivšem režimu, već da su izazvani unutrašnjim razmiricama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.