Suzana Marković (54) iz Ratkova, medicinska sestra u Domu zdravlja Odžaci, alergična je na penicilin, ne bi smela da radi na mestima gde se aplikuje taj lek, piše u njenoj dokumentaciji, ali je ipak dobila u maju ove godine aneks ugovora o radu da se premešta na takvo mesto – kartoteku Opšte medicine te ustanove. V. d. direktora Doma zdravlja Odžaci, pak, kaže da je ispoštovana zakonska procedura, kao i da se vodilo računa o bezbednosti svih radnika, pa i njenoj.
Suzana Marković obrazlaže za Danas, pokazujući obimnu medicinsku dokumentaciju, u kojoj se potvrđuje njeno stanje da je alergična na penecilin od 1998. godine dok je još radila u DZ Ratkovo, da su svi direktori te ustanove poštovali to njeno medicinsko stanje, kao i da je tešku alergiju na pencilin dobila baš na radnom mestu, odnosno potvrđena joj je profesionalna bolest.
„Kao medicinska sestra radim preko 30 godina. Volim svoj posao i vrlo sam mu posvećena. Trenutno sam na bolovanju. Otkako sam se pojavila na novom radnom mestu – kartoteci Opšte medicine u DZ Odžaci, 13. septembra, posle četiri sata provedenih na poslu dobila sam alergijsku reakciju. Lekar me je pregledao, dobila sam propisanu terapiju i od tada sam na bolovanju“, počinje svoju ispovest za Danas Marković.
Strašna alergija
Opisujući u kojoj meri je ozbiljno njeno zdravstveno stanje, ona ističe da je pre 26 godina radila svoj posao u previjalištu i ambulanti DZ Ratkovci.
„U to vreme bila je nestašica lekova, isključivo smo davali neki francuski višedozni penicilin. Tada sam dobila takozvani Kvinkeov edem – napad gušenja, otok lica, grla, nešto nalik bliskom susretu sa smrću. Na licu mesta dali su mi anti-šok terapiju i saniteteom odvezli u somborsku bolnicu. Potom su me te godine poslali na kožno testiranje na moguće alergene u Novi Sad. Ustanovljena je kasna alergijska reakcija na penicilin. U pitanju je bilo inhalatorno unošenje u organizam, odnosno kontakt sa lekom udisanjem. Bez obzira na to, nastavila sam da radim misleći da ću moći u kartoteci“, priča Marković.
Dodaje, da je tada bila „pokrivena terapijom“, ali je posle izvesnog vremena opet dobila osip, gušenje, kašalj – alergijsku reakciju.
Bivši šef je imao razumevanja za alergiju
„Moj tadašnji šef poslao me je na `kožno` i tražio od direktora promenu radnog mesta jer nisam bila sposobna da radim na svim mestima gde može da se inhalira penicilin – Kartoteci i Previjalištu. Radila sam kao dispečerka u Hitnoj pomoći, pa u `nabavci`, na kraju u patronažnoj službi DZ Odžaci. Na svim tim mestima mogućnost inhalacije penicilina bila je minimalna. Nisam uopšte bila na bolovanju zbog svog aktuelnog zdravstvenog problema, osim zbog preloma ruke. U patronažnoj samo bila do maja ove godine, kada mi je v. d. direktora DZ Odžaci Dušan Božanić poslao da potpišem aneks ugovora o premeštanju iz patronažne službe, tokom koje sam odlazila u kućne posete porodicama koje su dobile novorođenčad, na Opštu praksu. Niko pre tog novog aneksa ugovora nije razgovarao sa mnom“, ističe naša sagovornica.
Prema njenim rečima, posle toga se obratila svom direktoru i inspekciji rada.
„Direktor mi je odgovorio da po novoj sistematizaciji radnih mesta kućna nega i patronaža pripajaju se Opštoj medicini, što se do sada nije zvanično desilo. Patronaža je i dalje van Opšte medicine. Čekala sam poslednji rok da potpišem ankes ugovora. Znala sam da, ukoliko ga ne potpišem, mi sledi otkaz po zakonu. Zato sam ga i potpisala. Zatim sam morala na stari i novi godišnji odmor i 13. septembra počela da radim na tom novom radnom mestu odakle sam morala da odem na bolovanje posle provedenih četiri sata jer su mi se javili simptomi alergije“, opisuje Suzana Marković za Danas i dodaje da je obavestila direktora da je aneks potpisala samo zbog toga da bi izbegla otkaz.
Bori se sa strahovima
„Kada sam tog 13. septembra došla na posao, ušla sam u kartoteku sa velikim strahom od ponavljanja alergije, odnosno dobijanja Kvinkeovog edema koji zaista izgleda blizak susret sa smrću. I danas dok sam na bolovanju imam strah od toga, nepravde, pogoršanja zdravstvenog stanja, toga šta će se dešavati na poslu. Dakako da sam taj problem s posla `donela` u svoju kuću, u privatni život. Imam poremećaj sna, dobila sam visok pritisak. Nisam više ista osoba. To sve je poremetilo čitav moj privatni život, kao i moje porodice. Posle preko 30 godina vrednog i posvećenog rada jer volim svoj posao, uvela sam se u bolest zbog svega što mi se dešavalo na poslu“, opisuje ta medicinska sestra.
Na pitanje da li je pokušala, uz svoju medicinsku dokumentaciju u koju je Danas imao uvid, da razgovara sa svojim direktorom pošto je potpisala aneks ugovora, ona kaže da jeste „jer želi da radi svoj posao“.
„Ali, utisak mi je bio da on nema razumevanja. Rekao mi je da u mom aneksu piše – kartoteka, Opšta medicina, ja sam mu objasnila da ne smem tamo da radim, da se plašim toga, on je rekao da ga to ne interesuje već ga zanima samo aneks ugovora koji je potpisala. Povela sam postupak o pobijanju aneksa ugovora u junu mesecu, obratila se inspekciji rada u Somboru. Nadležni inspektor bio je u DZ Odžaci, razgovarao s direktorom i uzeo dokumentaciju. Dva i po meseca čekala sam na njihov odgovor. Kada sam proveravala o čemu se radi, dobila sam odgovor da su zaboravili da ga proslede, a kada je stigao, u njemu je stajalo da je moja žalba odbijena, da nisu merodavni kao i da mogu sudskim putem dalje da se borim“, ističe sagovornica Danasa.
Na pitanje za utisak zbog čega su svi prethodni njeni šefovi uvažavali njen zdravstveni problem do maja ove godine, ona kaže:
„Možda je sindikat problem“
„Sve je počelo kada sam se kandidovala u maju na mesto predsednika Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti u našoj zdravstvenoj ustanovi. Obratila sam se i istom istom sindikatu Zapadnobačkog okruga i objasnila svoju situaciju. Oni su bili u šoku. Tražili su odgovor od direktora zbog čega se ja prebacujem na to radno mesto, a ne neko ko nema zdravstveni problem kao što je moj, ali nije im, kako sam obaveštena, još stigao odgovor. Smatram da u čitavoj situaciji ima i elemenata mobinga, ali je to nadležnost mog advokata“, istakla je Marković.
Sa druge sgtrane, Dušan Božanić, direktor DZ Odžaci, tvrdi za Danas da „ne baratamo relevantnim informacijama, da smo izneli u pitanjima niz pogrešnih, netačnih informacija koje su štaviše i neistina“.
Direktor: Niz pogrešnih i netačnih informacija
„Pre nego što je zaposlena Suzana Marković dobila ankes ugovora, naravno da smo imali sve bitne činjenice u vidu, sve smo ih razmotrili, ispoštovali, sve je po zakonu urađeno. U skladu i interesu, pre svega, bezbednosti zdravlja radnika i u dugoročnom interesu zaposlene. Ne bih dublje ulazio u analizu i komentarisao, to je stvar koja će se rešavati pred nadležnim sudom. Mi nismo ustanova koja želi zlo radniku, već suprotno, da radnik bude maksimalno bezbedan“, naveo je on ponovivši i da postoje netačnosti u medicinskoj i drugoj dokumentaciji zaposlene Suzane Marković, ali nije precizirao koje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.