Najpoznatija međunarodna organizacija Reporteri bez granica (RWB) na osnovu godišnjeg izveštaja o medijskim slobodama, pre dvadeset godina, svrstala je tadašnju državu SCG na 77. mesto.
Ukupno je bilo 167 zemalja koje su se našle na ovom spisku.
Dvadeset godina kasnije, Srbija je ponovo loše ocenjena u odnosu na druge države.
Po indeksu slobode medija zauzela je 98. mesto, među 180 zemalja u svetu.
Na poslednjem mestu 2004. našao se Irak, a 2024. godine je to afrička država Eritreja.
Nebojša Bugarinović, tadašnji predsednik Nezavisnog udruženja novinara, i Velimir Ćurgus Kazimir, bivši direktor Medijske dokumentacije Ebart, složili su se da je SCG nepravedno ocenjena u odnosu na susedne zemlje, ističući da im nisu poznati svi parametri po kojima je sačinjena lista.
Bilo je reči o velikom broju elemenata koji karakterišu situaciju u jednoj zemlji, od fizičke ugroženosti novinara, zakonske regulative i cenzure, do reakcije vlasti na to što mediji objavljuju.
U članku koji je pre dvadeset godina objavio dnevni list Danas, Nebojša Bugarinović navodi da mediji imaju vrlo aktivnu ulogu u kritikovanju vlasti i da jedino u čemu država zaostaje može biti primena etičkih normi profesije.
Sa druge strane, Velimir Ćurgus Kazimir nije video problem u cenzuri i fizičkoj ugroženosti novinara naspram okolnih zemalja, smatrajući da je glavni kriterijum bila pravna regulativa i nedostatak zakonskih normi.
Kompletna digitalna arhiva svih brojeva Danasa od 1997. do danas dostupna članovima Kluba čitalaca Danasa na portalu klub.danas.rs.
Međutim, u izveštaju za ovu godinu, organizacija naglašava da je najveći izazov bezbednost novinara, a ne pravni okvir, svakako ukazujući na njegove manjkavosti.
Komentarišući nivo nezavisnosti medija od državnih organa, Bugarinović je rekao da “nije siguran da tako loše stojimo”.
Dve decenije kasnije, RWB se ne bi složila sa ovom izjavom, nedvosmisleno navodeći da vlada, zajedno sa predsednikom, aktivno učestvuje u degradiranju novinara koje rezultira fizičkim napadima na njih.
Nažalost, retorika poznatih političkih aktera neretko mnoge ohrabruje na ovakve poteze.
Izgledno je da medijski pluralizam nestaje pod njihovim uticajem.
Kako je Danas naveo u svom članku, pre samo nekoliko meseci, Srbija se na listi Reportera bez granica iz grupe „problematičnih“ pomerila u zonu zemalja u kojima je stanje slobode medija „teško“.
Ilustrativan primer jeste da su zemlje koje su se u protekloj godini našle na dnu lestvice karakteristične po autoritarnim režimima, gde se protok informacija u potpunosti kontroliše.
Iako se pre dvadeset godina vodila rasprava o nepravednom rangiranju u poređenju sa susednim zemljama, one se sada mogu pohvaliti napretkom, dok Srbija, nažalost, beleži značajno nazadovanje.
Projekat „Danasova škola novinarstva je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.