Više od 85.000 američkih veterana lečeno je prošle godine zbog povreda ili bolesti proisteklih iz seksualnog zlostavljanja u vojsci, a 4.000 njih je tražilo novčanu naknadu za stečene smetnje. Seksualni napadi ili učestalo seksualno uznemiravanje mogu da izazovu brojne zdravstvene probleme, na prvom mestu depresiju i posttraumatski stres.


Iako su žene najčešće žrtve, prošle godine je gotovo 40 odsto muškaraca bilo lečeno od tegoba povezanih sa onim što se naziva „vojna seksualna trauma“. Zvaničnici američke Službe za pitanja veterana (VA) koji pružaju psihološku i lekarsku pomoć, navode da svaki veteran koji je pretrpeo seksualnu traumu ima pristup besplatnoj zdravstvenoj nezi. „Zaista je to slučaj da veterani mogu prosto da ušetaju kod nas, kažu da su doživeli seksualnu traumu, i mi ćemo im pružiti svu negu. Nije im potrebna nikakva dokumentacija. Nisu takođe morali ni u vreme kada im se trauma desila da je prijave“, rekla je članica vojnog tima za seksualne traume VA Margaret Bel.

VA je navela da je jedna od pet žena, i jedan od 100 muškaraca žrtva seksualnog napada, koji VA definiše kao „bilo koju seksualnu aktivnost u koju je neko umešan protiv svoje volje“. VA ističe da se problem sa seksualnim zlostavljanjem često ne završava kada neko istupi iz vojske, jer osobe koje su pretrpele seksualnu traumu često padaju u depresiju, postaju ovisnici o nekim hemijskim supstancama ili alkoholu, ili čak bivaju toliko onesposobljeni da nisu više u stanju da rade.

VA ocenjuje da verovatno ne prijave seksualno zlostavljanje svi vojnici koji ga prežive i dodaje da je u prošloj godini bilo 85.000 prijava među svim vojnim veteranima kojih ima oko 22 miliona.

Sekretar odbrane Čak Hejgel rekao je ranije da je smanjenje broja seksualnih napada u vojsci glavni prioritet, pogotovu imajući u vidu da je to višedecenijski problem. I predsednik Obama je poručio prošle nedelje, tokom sastanka sa zvaničnicima Pentagona u Beloj kući da je to „ne samo krivično delo, ne samo sramotno, već i samu vojsku čini manje efikasnom“.

Teško do kompenzacije

Situacija je teža za veterane koji traže novčanu kompenzaciju za pretrpljene traume, jer često ne poseduju neophodne dokaze. „Devedeset odsto od 26.000 prošlogodišnjih slučajeva nije čak bilo ni prijavljeno. Odakle bi onda dokazi trebalo da budu prikupljeni“, upitala je izvršna direktorka iz Akcione mreže za žene vojnike, Anu Bagvati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari