U organizaciji pribojskog Zavičajnog muzeja, u ovom gradu je nedavno održana sedma Međunarodna dečija umetnička kolonija „Jagart“. Ove godine je mentor kolonije bila likovna umetnica Nataša Đuričković Sidra, a aktivnosti dece mlađeg školskog uzrasta su bile nešto drugačije od onih na dosadašnjim „Jagart“ kolonijama .


Ove godine u koloniji je učestvovalo dvadeset dvoje dece od čega je troje učesnika iz Slovenije . Koordinatorka ove kolonije Slobodanka Klačar, kustos Zavičajnog muzeja rekla je da im je stalo da očuvaju međunarodni karakter kolonije, ali da to nije lako, ne zbog interesovanja, koje je uvek veliko, (interesuju se za koloniju deca iz više zemalja, naročito iz okruženja), nego zbog troškova koji su značajno veći za boravak i učešće dece iz inostranstva.

– Ove godine rad u koloniji se malo razlikovao u odnosu na prethodne jer su deca prva tri dana u amfiteatru Muzeja, uz instrukcije mentorke, učila i uvežbavala različite dizajnerske tehnike i sticala osnovne pojmove iz ove oblasti. Do sada su uglavnom radili slikarske tehnike na papiru i platnu. Poslednja tri dana kolonije deca su provela u školi „Vuk Karadžić „ u Priboju gde su na jednom zidu radila stilizovanu repliku ripide iz srednjovekovnog manastira „Sveti Nikola“ u Pribojskoj Banji. Sa ovom školom imamo dobru saradnju više godina i planiramo da je kroz rad kolonije u toku pet godina potpuno slikarski ukrasimo, rekla je Slobodanka Klačar , kustos Muzeja u Priboju. Ona objašnjava da se kroz ovako osmišljene aktivnosti deca u isto vreme upoznaju sa umetničkim tehnikama i sa kulturnim nasleđem kraja u kome rade dok međunarodni karakter kolonije daje šansu da se iskustva drugih kultura podele i razumeju njihove sličnosti i razlike.

Umetnica i dizajnerka, mentorka kolonije Nataša Đuričković Sidra kaže da je njeno iskustvo u radu u ovoj koloniji veoma pozitivno. „ Ovogodišnja kolonija je malo netipična, kao motiv za celu koloniju smo uzeli jednu od ripida iz riznice manastira u Priboju. Polako smo je skicirali u raznim tehnikama, (presovanim ugljenom, kvarcom , suvim pastelom), da bi došli do zajedničkog rešenja koje ćemo raditi u plastici u reljefu. Sve ovo je deci jako zanimljivo“, kaže ona. Međunarodne „Jagart“ kolonije se održavaju u okviru prosvetno-pedagoškog rada Zavičajnog muzeja u Priboju a finansira ih Ministarstvo kulture Republike Srbije uz podršku lokalnih sponzora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari