Igor Jurić: Svake dve sekunde se na internetu pojavi jedna nova fotografija zlostavljanja dece 1Foto: Pixabay/StartupStockPhotos

Centar za nestalu i zlostavljanu decu ukazuje da današnji Međunarodni dan sigurnijeg interneta dočekujemo sa poražavajućim podacima, i da su deca više nego ikad ugrožena u onlajn prostoru.

„Svake sekunde se na internetu podele najmanje dve fotografije ili video zapisa na kojima je prikazano seksualno zlostavljanje dece. To je više od 52.000 fotografija ili video zapisa tokom jednog radnog dana, na kojima su sve češće prikazana deca između 2 i 6 godina, prema analizi koju je sprovela mreža ECPAT čiji je član Centar za nestalu i zlostavljanu decu„, naglašavaju u saopštenju.

Istraživanje DeShame koje je sproveo Centar za nestalu i zlostavljanu decu, u 40 škola na nivou Srbije, pokazalo je da je veliki broj dece primilo, ali i slalo eksplicitan sadržaj nepoznatim ljudima na internetu, vrlo često zbog prisile ili pretnje.

„Rezultati su ukazali i na to da se deca boje da prijave kada ih neko seksualno uznemirava na internetu, te jedna trećina ispitane dece nije prijavila zlostavljanje jer im je prećeno, a čak 24 odsto dece smatra da prijavljivanje ne bi pomoglo“, navode iz Centra za nestalu i zlostavljanju decu.

Edukacije o bezbednom boravku na internetu Centar za nestalu i zlostavljanu decu drži cele godine, širom Srbije. Ove godine, povodom Međunarodnog dana sigurnijeg interneta, Centar će održati jednu edukaciju na temu Veštačke inteligencije u svojim prostorijama u Novom Sadu, na kojoj će deca imati priliku da se upoznaju sa prednostima i manama ovog sve rasprostranjenijeg alata, ali i da se sama okušaju u njegovom korišćenju.

„Važno je da decu upozorimo na opasnosti na internetu i naučimo ih kako da ih prijave, ali takođe treba da ukažemo i na pozitivne aspekte interneta jer je on postao sastavni deo naših života, i života naše dece“, rekao je Igor Jurić, predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu.

On je dodao da će se aktivnosti Centra u narednom periodu bazirati na podacima koji su prikupljeni prilikom DeShame istraživanja, koje je istražilo izloženost dece u Srbiji štetnim sadržajima i uznemiravanju na internetu, kako bi se bezbednost dece na internetu podigla na viši nivo.

Međunarodni dan sigurnijeg interneta se ove godine globalno obeležava 21. godinu za redom, a u okviru njega je važno naglasiti da svako ima svoju ulogu u stvaranju boljeg onlajn sveta, bilo da je mlada osoba, roditelj ili staratelj, nastavnik ili vaspitač, novinar ili političar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari