Prostorije novopazarskog Doma kulture u kojima se nalaze kancelarije Bošnjačke liste za evropski Sandžak Sulejmana Ugljanina, bile su povod da u ovom gradu dođe do incidenta i da, posle višemesečnog zatišja, ponovo u prvi plan izbije netrpeljivost između dve najjače bošnjačke političke opcije. Gradsko veće Novog Pazara nedavno je odlučilo da preispita sve ugovore o korišćenju gradskih prostorija i da iz njih iseli korisnike koji na to nemaju pravo. Kao štetni ugovori našli su se oni koji se odnose na korišćenje prostorija Doma kulture i Javnog preduzeća za informisanje „Novi Pazar“ (Regionalna televizija i Radio Novi Pazar).

Sadašnja Bošnjačka lista, ranija Lista za Sandžak, koristila je 125 kvadratnih metara sprata Doma kulture na osnovu ugovora koji su 17. novembra 2004. godine potpisali Mensur Memić, direktor SDA Sandžaka i Nermin Bejtović, direktor Doma kulture i tadašnji generalni sekretar SDA Sandžaka. Na osnovu tog ugovora Ugljaninova koalicija je trebalo da koristi do 1. januara ove godine, ali 3. jula 2008. godine, četiri dana pre smene vlasti, aneks ugovora su potpisali Memići Sulejman Ugljanin, predsednik opštine Novi Pazar. Gradsko veće je smatralo da je taj ugovor štetan i da političke partije ne mogu da borave u prostoru lokalne samouprave i donelo je odluku o iseljenju. Sporne prostorije su se našle i na sudu pa je sudsko veće Opštinskog suda, predsedavala Šefketa Dolovac, ugovor proglasilo ništavim i naložilo da se prostorije isprazne u roku od osam dana. Izvršenje sudskog rešenja je odugovlačeno.

U međuvremenu je ovaj grad dobio prinudnu upravu, a Ugljanin apsolutnu vlast. Novi Upravni odbor Doma kulture, čiji predsednik je bio Nazim Ademović, nedavno smenjeni direktor ove ustanove, 14. avgusta dao je saglasnost „za prenošenje prava korišćenja nepokretnosti koja se vodi kao imovina Doma kulture „Oslobođenje“ Novi Pazar, a radi se o poslovnom prostoru u sklopu zgrade br. 1 površine 125 kvadratna metra koji koristi po ugovoru koalicija. Nepokretnost iz ove odluke se prenosi bez naknade sa Doma kulture „Oslobođenje“ na opštinu Novi Pazar, a radi potreba opštinske uprave“. Četiri meseca kasnije, sudija Opštinskog suda Edis Arifovićdoneo je rešenje kojim se tužba Doma kulture protiv koalicije Lista za Sandžak i SDA Sandžaka „smatra povučenom“, jer je direktor Džengis Redžepagić„obavestio sud da se odriče tužbenog zahteva“.

Redakcija Sandžačkih novina u osamdesetak kvadrata prostora Radio Novog Pazara, uselila se prošle godine. Ugovor o korišćenju potpisali su predsednik opštine Ugljanin i Zaim Hadžisalihović, direktor CBS-PRESS koji izdaje Sandžačke novine. Po slovu ugovora, ova redakcija je trebalo da počne da plaća zakupninu od 1. avgusta 2011. godine u iznosu od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti. Kad su se Bošnjačka lista i Sandžačke novine oglušili o obaveštenja gradske uprave da se isele iz prostora koji nezakonito koriste, na prostorijama su promenjene brave i nova vatra nestabilnosti je potpaljena.

Došlo je do incidenta čiji rezultat su četiri lica povređena, od kojih je Adnan Ganićzadobio prostrelnu ranu leve natkolenice. Hedija Škrijelj, gradski pravobranilac, tvrdi da su ugovori pravno nevažeći jer nema saglasnosti Direkcije za imovinu Srbije. Gradski pravobranilac je podneo krivične prijave protiv Sulejmana Ugljanina i još 50 aktivista i pristalica njegove koalicije „zbog ubistva u pokušaju, teških telesnih povreda, učestvovanja u tuči, ugrožavanja oruđem i oružjem, ugrožavanja sigurnosti, izazivanja opšte opasnosti, sprečavanja službenih lica u vršenju službene dužnosti i nasilničkog ponašanja“. Od Skupštine Srbije zatraženo je da Ugljaninu ukine imunitet „radi vođenja ovog postupka“, a kao dokazi Okružnom tužilaštvu ponuđen je snimak video nadzora i veći broj svedoka.

Izazivanje incidenta osudili su Sandžačka demokratska partija, Stranka za Sandžak, Sandžačka alternativa, Mešihat IZ u Srbiji i Jedinstvena srpska lista. Od državnih organa se očekuje da rasvetle slučaj i vinovnike privedu pravdi. Osuđuje se izazivanje nereda i nestabilnosti posle višemesečnog mira i traži odgovornost za ministra bez portfelja Sulejmana Ugljanina jer je „nedopustivo da čovek na takvoj funkciji predvodi napad na državnu i gradsku imovinu“. Formalno došlo je do sukoba pristalica Bošnjačke liste i obezbeđenja prostorija Doma kulture. Naredni dani pokazali su da se, ipak, radi o sukobu dve najjače bošnjačke opcije, Sandžačke demokratske partije Rasima Ljajića i SDA Sandžaka Sulejmana Ugljanina, jer su krenula međusobna optuživanja, ali i pitanja upućenih Vladi Srbije.

– Sulejman Ugljanin može da funkcioniše samo u uslovima krize i zbog toga ih iz godine u godinu kreira. Zbog „viših“ interesa sve Vlade Srbije mu gledaju kroz prste i ne čine ništa da se spreči to njegovo ponašanje. Čudi me, zašto i dalje neki političari u Beogradu imaju strah od Ugljanina, jer on više ne predstavlja odlučujući faktor stabilnosti u Sandžaku. O tome govore i izborni rezultati, jer je vlast zadržao samo u Tutinu – rekao je novinarima Mirsad Jusufović, generalni sekretar Sandžačke demokratske partije. Povodom incidenta, Predsedništvo ove partije je zatražilo smenu čelnika Policijske uprave u Novom Pazaru, utvrđivanje odgovornosti vladine Kancelarije za saradnju sa medijima, redefinisanje odnosa u Vladi Srbije, u kojoj se prave ustupci SDA Sandžaka i da državni organi na ovom prostoru deluju u skladu sa zakonom. U slučaju da se vladajuća koalicija ogluši o ove zahteve, Glavnom odboru stranke će biti predloženo napuštanje Vlade Srbije, ali će njihovi poslanici u parlamentu podržavati vladajuću koaliciju.

S druge strane, krenulo se od optužbi da se ugrožavaju bošnjačke institucije i bošnjački identitet da bi se stiglo do priča o organizovanju atentata. Portparol Bošnjačke liste Enis Imamovićje na konferenciji za novinare rekao da je te noći dva puta pokušan atentat na Ugljanina „prvi je bio kada su članovi tzv. obezbeđenja bacali teške betonske stubove i žardinjere u pravcu ministra“, a drugi kada je „provalnička grupa, na čelu sa Fevzijom Murićem, pokušala da likvidira ministra Ugljanina pucajući vatrenim oružjem u njegovom pravcu“. Kao glavne krivce Ugljanin je označio Rasima Ljajića, predsednika SDP i Fevziju Murića, predsednika Stranke za Sandžak i člana Gradskog veća. Šef Bošnjačke liste je zatražio prijem kod predsednika Srbije Borisa Tadića, a šefica njegovog odborničkog kluba u lokalnom parlamentu Dževa Memićnajavila je traženje uvođenja privremenih mera.

Leci i smirivanje

Kao posledica nesporazuma, na novopazarskim ulicama se pojavio letak u kojem ministra Ljajića i novopazarskog gradonačelnika Mirsada Đerleka, autor(i) pita(ju) „Ko je pucao na ministra Sulejmana Ugljanina? Ko je unajmio ubice, ti ili Mirsad Đerlek“. Novopazarski gradonačelnik je pozvao ministra Ugljanina na zajednički sastanak „kako bi pronašli put za izlazak iz krize u koju je zapao naš grad“ i predložio da to bude danas u zgradu gradske uprave, a Ugljanin da odabere vreme koje mu odgovara. Lider Bošnjačke liste i ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin je potvrdio da će da se odazove Đerlekovom pozivu jer smatra da je razgovor neophodan u cilju smirivanja tenzija u ovom gradu. Ministar rada i socijalne politike i lider SDP Rasim Ljajićpotvrdio je da će se, u cilju smirivanja, sastati predstavnici SDP i Bošnjačke liste. Očekuje se da to budu: Meho Omerović, Mujo Mukovići Munir Poturak, na strani SDP, a Bajram Omeragići Esad Džudžević, iz Bošnjačke liste. Za danas u Beogradu je najavljen susret gradonačelnika Novog Pazara Mirsada Đerleka i Sulejmana Ugljanina. Ljajićje izjavio da je namera njegove stranke da „stavi tačku na sukob“. Prema njegovim rečima, ovo nije stranački sukob, a SDP očekuje da sudovi reaguju i presude u sporu oko opštinskih prostorija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari