Nemački kancelar Angela Merkel stigla je juče u Tbilisi gde se sastala sa gruzijskim predsednikom mihailom Sakašvilijem usred napora zapadnih diplomata da se okonča kriza na Kavkazu. Jednodnevna poseta Gruziji usledila je nakon posete Rusiji, gde je u Sočiju, na obalama Crnog mora Merkelova razgovarala s ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevim.
Nemački kancelar Angela Merkel stigla je juče u Tbilisi gde se sastala sa gruzijskim predsednikom mihailom Sakašvilijem usred napora zapadnih diplomata da se okonča kriza na Kavkazu. Jednodnevna poseta Gruziji usledila je nakon posete Rusiji, gde je u Sočiju, na obalama Crnog mora Merkelova razgovarala s ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevim. Nemačka kancelarka izjavila je tada da su akcije Rusije u Grzuiji bile „nesrazmerne“ i da prisustvo ruskih trupa u regionu nije „pametno“. Prema njenim rečima prekid vatre neophodno je odmah realizovati, kao i povlačenje ruskih trupa iz Gruzije.
Prema rečima generala Borisova „planirano povlačenje“ koje je u toku naredio je ruski predsednik Dmitrij Medvedev. Dve ruske novinske agencije koje su pod kontrolom države iznele su juče oprečne izveštaje o povlačenju ruskih snaga. Pre intervjua Borisa za agenciju Asošiejted pres, Irina Gaglojeva, portparolka ministarstva odbrane Južne Osetije, nije mogla da potvrdi navode o povlačenju. Gaglojeva je samo rekla da južnoosetijski policijaci zauzimaju pozicije ruskih mirovnjaka u prestonici Ćinvaliju.
Stotine ruskih tenkova i hiljade vojnika ušlo je protekle nedelje u Južnu Osetiju iz Rusije kako bi suzbili gruzijsku ofanzivu. Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je u subotu da je predsednik Medvedev potpisao sporazum o prekidu vatre i naredio njegovu primenu, ali da trupe neće biti povučene iz Gruzije sve dok Moskva ne bude zadovoljna bezbednosnim merama predviđenim sporazumom. Lavrov je dodao da će Rusija pojačati svoj mirovni kontingent u Južnoj Osetiji.
Aleksandar Lomaja, šef gruzijskog bezbednosnog saveta, izjavio je juče da je veliki broj ruskih tenkova koji su se nalazili u Goriju, na gruzijskoj strani de fakto granice, premešteni u druge oblasti unutar Gruzije ali ne i povučeni. „Oni su premešteni dublje unutar zemlje“, izjavio je Lomaja i dodao da se oko 20 ruskih tenkova i dalje nalaze u Goriju. Lomaja kaže da su se ruski vojnici pomerili iz Gorija na pozicije oko grada i da nisu dozvolili gruzijskoj policiji da uđe u Gori. U gradu Goriju, koji je bomardovan nekoliko puta tokom konflikta, juče je obnovljeno snadbevanje električnom energijom.
Abhaski pobunjenici, koje su podržale ruske snage, preuzeli su danas kontrolu nad 13 gruzijskih sela i nad jednom elektrocentralom koji su u blizini separatističke teritorije Abhazije, saopštilo je gruzijsko Ministarstvo inostranih poslova. „Naoružane bande separatističkog abhaskog režima, uz jedinice regularnih ruskih oružanih snaga zauzele su danas dva sela u regionu Zougdidi, 11 sela u regionu Calenjika, kao i hidrocentralu Enguri, na obali reje Enguri“, piše u saopštenju. Abhaska operacija, čiju obimnost je teško odmah proceniti, dolazi nakon gruzijskog vojnog poraza od ruske vojske u Južnoj Osetiji, takođe separatističkom regionu Gruzije, navodi AFP.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.