Prvi kineski predsednik globalnog policijskog tela – Interpola do juče je ponosno pozdravljan u državnim medijima kao čovek koji je doneo puna priznanja Kini za njenu sposobnosti da sprovodi zakone te status zemlje zasnovan na vladavini prava.
Meng Hongvei je danas osramoćen.
Za nešto manje od godinu dana od kada je preuzeo kormilo Interpola, Meng je bio domaćin generalne skupštine u Pekingu, drugi put u istoriji zemlje. Na ceremoniji otvaranja, imao je retku privilegiju da sedi odmah pored najuticajnijeg čoveka u zemlji – predsednika Si Đinpinga, koji je, u znak podrške i Mengu i Interpolu imao uvodno izlaganje u kojem je obećao da će Kina dati svoj puni doprinos agenciji i pomoći podizanju njenog ugleda. Godinu dana kasnije Meng misteriozno nestaje. Nedavno po povratku iz Liona, gde je sedište Interpola, i sletanja u Kinu 25. septembra, Meng je supruzi u poruci poslao fotografiju noža sugerišući joj da je u opasnosti. NJegov nestanak prijavila je 4. oktobra francuskim vlastima. Data joj je policijska zaštita pošto joj je prećeno telefonom i preko interneta. Dva dana kasnije objavljeno je da je pod istragom kineskih „disciplinskih vlasti“, ali ne i zašto i gde ga drže. Sledi potom saopštenje Ministarstva za javnu bezbednost u kojem se navodi da je Meng uzimao mito. Podneo je ostavku na funkciju šefa Interpola koju je trebalo da obavlja do 2020.
Meng ima 40 godina iskustva u krivičnom pravosuđu i policiji u Kini, posebno u oblasti droge, borbe protiv terorizma i kontrole granice, stoji na sajtu Interpola. Svojevremeno je rekao da je spreman da „uradi sve što je u mogućnosti da uredi poredak u svetu“. NJegovi biografski podaci na kineskom internetu su neuobičajeno sažeti. Isključivo stoji da je diplomirao prava na prestižnom Univerzitetu Peking, počeo da radi 1972. u rodnoj provinciji Heilongđang, a za zamenika ministra za javnu bezbednost imenovan 2004. Stoji i to da je bio pomoćnik ministra za neodređeni broj uzastopnih mandata i direktor za kontrolu saobraćaja.
Dramatičan sunovrat Menga, uprkos njegovoj međunarodnoj poziciji, analitičari vide kao trezven podsetnik da Peking može da stavi unutrašnju politiku iznad globalnog imidža zemlje i njenu težnju ka vodećoj ulozi u međunarodnim telima. To je sam Meng isticao i pre i nakon što je izabran za šefa Interpol. Obraćajući se kineskim mirovnjacima koji su kretali ka Libiji jasno je stavio da znanja da „uvek ističu politiku, partiju i ideologiju na prvo mesto“.
U novembru će napuniti 65 godina. Sa suprugom Grejs ima dvoje dece.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.